Danimarka Asgari Ücret 2020 ve Danimarka’da Maaşlar!

Danimarka Asgari Ücret 2020 ve Danimarka’da Maaşlar!

9 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Kuzey Avrupa’da bulunan Danimarka, hem Avrupa’nın hem de dünyanın en müreffeh ülkeleri arasında yer alıyor. Ekonomik ve sosyal bakımdan son derece gelişmiş olan ülkede asgari ücret uygulaması ise bulunmuyor. Evet, Danimarka asgari ücret uygulaması bulunmayan ülkeler arasında yer alıyor. Bunun yerine Danimarka’da asgari saatlik ücret bulunmakta. Danimarka asgari saatlik ücret üzerinden Danimarka asgari ücret 2020 rakamını hesaplamak mümkün. Danimarka’daki maaşlar hakkında da haberimizde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Danimarka’da Saatlik Ücret Ne Kadar?

Danimarka’da saatlik ücret çalışanın yaşı, niteliği ve yaptığı işe göre farklılık arz etmektedir. Ülke genelinde saatlik ücretler 100 Danimarka Kronu’ndan başlamaktadır. Bu da takribi 14,8 Amerikan Doları’na denk gelmektedir. Çalışanın niteliği ve yaptığı işin katma değeri arttıkça aldığı saatlik ücret de artmaktadır. Danimarka’da ortalama saatlik ücret 150 Danimarka Kronu, yani takribi 22 Amerikan Doları’dır. Danimarka Kronu hakkında detaylı bilgiye buradan sahip olabilirsiniz.

Danimarka Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadar?

Danimarka’da asgari ücret yukarıda da belirttiğimiz üzere saatlik ücretler üzerinden hesaplanmaktadır. Sektöre, mesleğe, çalışanın niteliğine vb. gibi etkenlere göre değişmekle birlikte yaklaşık bir meblağ belirtmek gerekirse; Danimarka’da asgari ücret aylık 15 bin Danimarka Kronu veya takribi 2225 Amerikan Doları’dır. Bu ücret vasıfsız işçiler için uygulanan taban aylık olarak kabul edilebilir. Danimarka garson maaşları bu seviyeden başlamaktadır. Bu ücrete bahşişler dahil değildir. Çalışılan restorana göre alınan bahşiş miktarı maaştan daha fazla da olabilmektedir. Ülkede bu ücret üzerinden maaş alan kişi sayısı, toplam çalışanların yüzde 10’unu geçmemektedir.

Danimarka’da Maaşlar 2020 Yılında Ne Kadar?

Danimarka’da maaşlar hemen her ülkede olduğu gibi sektör özelinde ve çalışan niteliğine göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra ortalama bir meblağ vermek gerekirse, Danimarka’da maaşlar 22 bin Danimarka Kronu düzeyinde bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 3250 Amerikan Doları’na denk gelmektedir. Euro bazında ise 2950 Euro’ya denk gelmektedir. Danimarka meslek maaşları, çok daha üst seviyeye çıkabilmektedir. Danimarka Kronu hakkında detaylı bilgiye buradan sahip olabilirsiniz.

Danimarka Memur Maaşları! Danimarka’da Doktor Maaşları!

Danimarka memur maaşları taban seviyesi 20 bin Danimarka Kronu’ndan başlamaktadır. Bu da takribi 3 bin Amerikan Doları’na denk gelmektedir. Bu en alt seviyedir. Danimarka’da memur maaşları ortalama 30 bin Danimarka Kronu, 4450 Amerikan Doları’na denktir. Danimarka’da aylık 5 bin doların üzerinde maaş alan memurlar da bulunmaktadır.

Danimarka’da en yüksek maaş alan meslek gruplarından biri doktorlardır. Doktorlar Danimarka’da ortalama 7500 Amerikan Doları maaş almaktadır. Danimarka Kronu ile bu ücret takribi 50 bin Danimarka Kronu’nun üzerindedir. Doktor maaşlarında Danimarka dünya genelinde en yüksek maaş veren ilk 10 ülke arasında yer almaktadır.