Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon Tek Hanelere İnecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon Tek Hanelere İnecek!

17 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fatih, Silivri, Zeytinburnu ve Topkapı sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmasında en çok gündem olan konular hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020’de enflasyon tek hanelere inecek dedi. Faiz oranlarının daha da düşeceğini söyleyen Erdoğan’ın açıklamasından bazı satır başları şu şekilde..

2020 Yılında Enflasyon Tek Hanelere İnecek!

Sosyal güvenlik merkezleri toplu açılışında konuşan Erdoğan, Merkez Bankası başkanını görevden aldıktan sora faizin yüzde 13,5 seviyesine gerilediğini belirterek, eski Merkez Bankası başkanı ile faizin yüzde 40’lara ilerlediğini söyledi. Faizin daha da aşağı seviyelere ineceğini açıklayan Erdoğan, enflasyon oranının da 2020 yılında tek haneli rakamlara düşeceğini deklare etti.

İşsizlik Oranı Düşecek!

Uyguladıkları istihdam politikası hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, kayıt dışı istihdamın yüzde 52’den yüzde 36 seviyesine gerilediğini duyurdu. Aktif sigortalı sayısının da 12 milyon kişiden 21 milyon 410 bin kişiye çıktığını aktaran Erdoğan, insanların yalnızca iş ihtiyacını karşılamakla kalmayıp hayat standartlarını artırmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Bu bakımdan istihdam politikasını geliştirmeye çalıştıkları söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, daha evvel işsizlik oranını yüzde 8,4’lere indirmeyi başardıklarını, işsizlik oranının yeniden düşmesini beklediklerini açıkladı. 2019 ağustos ayı TÜİK verilerine göre işsizlik oranı yüzde 14 seviyelerinde.

Seçim Kaybetsek de Yokum!

EYT hakkında da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskandinav ülkelerinin bu sistemle battığını söyledi. Türkiye’nin başına bu erken emekliliği bağlayanların bedelini ödediklerini ve ödeyeceklerini söyleyen Erdoğan, erken emekliliğin milletin zararına olduğunu ve seçim kaybetse dahi bu işe evet demeyeceğini açıkladı. “Niçin erken emeklilik?” diyen Erdoğan, herkes zamanında emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın dedi.

2019 Ağustos ayı işsizlik rakamları için buraya göz atabilirsiniz.