Uçakçılık Tarihinde İlk Uçuşu Gerçekleştiren Clement Ader Kimdir?

Uçakçılık Tarihinde İlk Uçuşu Gerçekleştiren Clement Ader Kimdir?

17 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Havacılığa merakı olan ve bir şeyler uçurmayı deneyen Ader’in asıl hedefi, havada ağır bir makineyi uçurmaktır. O dönemler Köprü ve Yollar İdaresi’nde çalışan Clement Ader, aldığı memur maaşı ile bu hedefini gerçekleştiremeyeceğini düşünerek, işinden ayrılmıştır. İşinden ayrılarak Paris’e giden Ader, mikrofon, elektrikli haberleşme araçları vb. buluşlar yaparak amacına ulaşmak için gerekli olan parayı sağlamıştır. Uçakçılık Tarihinde İlk Uçuşu Gerçekleştiren Clement Ader kimdir daha yakından bakalım.

Clement Ader Kimdir?

Clement Ader 1841 ile 1926 tarihleri arasında Fransa’da yaşamıştır. Havadan ağır bir cismi ilk kez uçuran Clement Ader, Fransız mucit ve mühendistir. Clement Ader basit bir uçakla ilk uçuş deneyimini başarıyla gerçekleştirmiştir. Havacılığa ilgi duyan Ader, önce insanı kaldırabilecek sağlamlıkta bir uçurtma, daha sonra da bir balon icat etmiştir. Krallara layık tek metal platin hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.

Clement Ader’in İlk Uçuş Denemeleri

Ader, uzun süren çalışmalarının ardından “Eole” adını verdiği uçağı ile ilk uçuş denemesini 1890 yılının Ekim ayında gerçekleştirmiştir. Bu deneme pek çokları için başarısız kabul edilse de günümüzde halen “havada ağır bir araç ile yapılan ilk uçuş” olarak kabul edilmektedir. Clement Ader 1891 tarihinde “Avion 3” ile yeni bir uçuş denemesi yapmış lakin bu deneme ilki kadar ilgi görmemiştir. 1897 tarihinde üçüncü kez bir uçuş denemesi yapmak isteyen Ader, bu defa hava koşullarından ötürü denemesini gerçekleştirememiş ve umudu kırılmıştır. Uçuş denemeleri için devletten de her hangi bir yardım göremeyen Ader, uçuş denemelerinden vazgeçmiş ve bir daha bu işe kalkışmamak üzere bırakmıştır.

Clement Ader’den Önce Uçuş Çalışmaları

Havada ağır bir makineyi uçurma yöntemleri Ader’den önce de araştırılmıştır. 1870’li yıllarda Penaud’un maket kuşu, bir kaç metre havada uçabilmiş ve bu uçuş, belli bir hızla giden cisme havanın yaptığı etkinin anlaşılması bakımından yararlı olmuştur. O yıllarda hafif ve havada belli bir hıza erişilmesini sağlayacak güçte bir motor icat edilmesi düşünülemediği için, bu konuda başarı sağlanması uzun yıllar sonraya kalmıştır.

Penaud’un ardından 1884 yılında Fransız Goupil buhar motorunu bir hava taşıtında kullanmayı düşünmüştür. Bu düşünceye sahip olan Ader de rüzgar tanrısı Aeolus’tan esinlenmiş ve tasarladığı Eole adlı uçağını buhar gücü ile çalıştırmıştır. Clement Ader, kanatları yarasanın kanatlarına benzeyen, buhar gücü ile çalışan Eole isimli uçağı ile havalanmış ve 50 metre kadar ilerleyerek yere iniş yapmıştır. Kimi gözlemciler Ader’in bu deneyimini uçuş değil de bir havalanış olarak adlandırmış kendilerince Ader’i küçümsemişlerdir. Objektif olarak bakıldığında ise bu uçuşun çok kısa sürmesi, buhar motorunun uçağı uçurmak için yetersiz olmasından kaynaklanmakta idi. Bu bakımdan ilk gerçek uçuş benzin motorunun gelişmesinden sonra 1903 yılında Wilbur ve Orville Wright kardeşler tarafından yapılan denemede gerçekleşmiştir. Lakin havada ağır bir makinenin uçabileceğinin kanıtlanması Ader tarafından gerçekleştirilmiş olup, uçakçılık tarihine ilk uçuşu gerçekleştiren Clement Ader olarak yazılmıştır.