Çin 10 Milyar Yuanlık GES Kuruyor

Çin 10 Milyar Yuanlık GES Kuruyor

28 Şubat 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Çin 10 milyar Yuanlık GES kuruyor… Çin Halk Cumhuriyeti enerji yatırımlarına hız verdi. Devasa sanayi tesisleri ile dünyaya pek çok alanda ve üründe ihracat gerçekleştiren Çin; üretiminin devamını sağlayabilmek adına büyük enerji arzına ihtiyaç duyuyor. Petrolde ve diğer fosil yakıtlarda büyük oranda dışa bağımlı konumunda bulunan ülke, elektrik enerjisinde bu bağımlılığını ortadan kaldırmayı planlıyor. Bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmayı sürdüren Çin Halk Cumhuriyeti; son dönemde global çapta gerçekleşen enerji maliyetlerinin artışına karşın GES ve RES projelerini hızlandırdı. Çin Yönetiminden bugün yapılan açıklamada, 10 milyar Yuan değerinde güneş enerjisi santrali projesine başlandığı duyuruldu. Haberimiz devamında Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1,5 milyar dolarlık (10 milyar Yuan) GES projesi hakkında detaylar yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer haberler için de buraya göz atılabilir.

Çin 10 Milyar Yuanlık GES Kuruyor

Çin’in kuzeybatısındaki en büyük çöllerden biri olan Maowusu’nun kıyısında dev bir fotovoltaik elektrik santralinin inşası hızla sürdürülüyor. Söz konusu güneş paneli tarlası, 2 milyon kilovatlık kurulu kapasiteye sahip olacak.

Mega fotovoltaik elektrik enerjisi tesisinin yapımı 2023 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacak. Mega tesis, ülkenin batısından doğusuna elektrik enerjisi transferi programının önemli bir unsuru olarak, mevcut şebekeye dahil edilecek. Tesis, eğik bir arazi üzerinde inşa edilecek ve 4 bin hektarlık bir alanı kaplayacak. 10 milyar yuanlık (1,39 milyar avroluk) bir yatırım gerektirecek olan mega tesisin, Çin’in temiz enerjiye geçiş sürecine önemli bir katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Yaklaşık 2 yıllık bir sürede bu büyük projenin tamamlanması ön görülürken; Çin Hükümeti’nin ülkenin farklı bölgelerinde güneş enerjisi santralleri ve rüzgar enerjisi santralleri projelerine de devam ettiği biliniyor. Yenilenebilir enerjide üretimini 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık yüzde 50 artırmayı planlayan Çin, bu alanda önemli bir atılım yaparak enerji ihtiyacının hatırı sayılır bölümünü buradan karşılamak istiyor.