CEMTS Bedelsiz Sermaye Artırımı Ne Zaman Yapılacak?

CEMTS Bedelsiz Sermaye Artırımı Ne Zaman Yapılacak?

24 Mayıs 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Bedelsiz sermaye artırımı yapmak isteyen Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu tarafından geçtiğimiz hafta onaylanmıştı. CEMTS bedelsiz sermaye artırımı tarihi de belli oldu. Detaylar haberimizin devamında… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

CEMTS Bedelsiz Sermaye Artırımı Ne Zaman Yapılacak?

Çemtaş Çelik Makina Sanayi bedelsiz sermaye artırımı kararı SPK tarafından onaylandı. Bu onay ile Çemtaş yüzde 395 oranında bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirecek. Şirketin yaptığı açıklamaya göre bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 31 Mayıs. Belirtilen ödeme tarihi ise 2 Haziran 2023.

Çemtaş, 399 milyon 24 bin 320 TL’si kar payından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirecek. Şirket bu artırımla mevcut 100 milyon 975 bin 680 TL olan sermayesini 500 milyon TL’ye çıkaracak. Söz konusu bedelsiz sermaye artırımından faydalanmak isteyenler 1 Haziran’a kadar CEMTS hisse satın alabilirler.

Çemtaş Çelik Makina Hakkında

Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş 1970 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. ÇEMTAŞ Çelik, Türkiye’deki “Ark Ocaklı Vasıflı Çelik Üreticisi” olarak TS, DIN, AISI, SAE normlarına uygun ve özel siparişlere göre çelik üretmektedir.

Şirket Bursalı sanayici, iş adamı, küçük sanatkar ve halk girişimcilerinin bir araya gelmesi ile kurulmuştur ve bundan dolayı başlangıçtaki kurucu ortak sayısı 863’tür. Halka açık olan şirketin günümüzdeki ortak sayısı yaklaşık 5.000 ve sermayesi de 100.975.680 TL’dir. Yukarıda bahsettiğimiz sermaye artırımı neticesinde ise şirketin kayıtlı sermayesi 500 milyon TL olacaktır.

Şirketin çelikhane yıllık üretim kapasitesi 193.204 ton/ yıl, haddehane yıllık üretim kapasitesi 207.360 ton/ yıl’dır. Denge Çubuğu yıllık üretim kapasitesi ise 4.590 ton/ yıl’dır. Türkiye’nin büyük şirketlerinden biri olan Çemtaş, 31.03.2023 tarihi itibariyle toplam 436 kişiye istihdam sağlamaktadır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!