CEFTA Nedir Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması

CEFTA Nedir Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması

9 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Avrupa Birliği’ne üye olmayan Güneydoğu Avrupa ve merkez ülkelerin imzaladığı bir ticaret anlaşmasıdır. CEFTA olarak da anılan bu anlaşmanın İngilizce adı Central Europen Free Trade Agreement’tır. CEFTA nedir? Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması hakkında detaylı bilgiyi makalenin devamında bulabilirsiniz.

Bu yazıda; CEFTA Nedir? Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması Ne Zaman İmzalandı? CEFTA Üye Ülkeleri, Türkiye CEFTA’ya Üye Mi? Türkiye CEFTA İlişkisi başlıkları ile ilgili açıklamalar yer almaktadır.

CEFTA Nedir?

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması imzalayarak bir araya gelen devletler, ticari bir grup oluşturmuşlardır. Avrupa Birliği’ne benzeyen bu grubun üyeleri AB’ye üye değildir. CEFTA üyeleri Avrupa Birliği üyesi olmayan merkez ve güneydoğu Avrupa ülkelerinden oluşmaktadır. CEFTA ekonomik kalkınma ve ticari birlik hedefleyen bir gruptur.

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması Ne Zaman İmzalandı? CEFTA Üye Ülkeleri

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması 1992 yılında imzalanmıştır. 1992 yılında anlaşma Polonya, Macaristan ve Çekoslavakya (Günümüzde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya) arasında imzalanmıştır. 1996 yılında Slovenya, 1997 yılında Romanya, 1999 yılında Bulgaristan, 2003 yılında da Hırvatistan Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması’nı imzalayarak gruba üye olmuşlardır. Polonya, Slovenya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuş ve bu sebepten CEFTA’dan ayrılmışlardır. Romanya ile Bulgaristan ise 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olarak bu ticari gruptan ayrılmışlardır. Hırvatistan ise 2013 yılında gruptan ayrılmıştır.

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması ile oluşan gruptan ayrılanların yanı sıra bir de gruba katılanlar bulunmaktadır. 2006 yılında Makedonya, 2007 yılında ise Bosna Hersek, Moldova, Karabağ, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk CEFTA’ya katılmışlardır.

Günümüzdeki CEFTA üye ülkeleri 7 tanedir ve şu şekilde sıralanabilir: Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, Moldova, Sırbistan, Karadağ.

Türkiye CEFTA’ya Üye Mi? Türkiye CEFTA İlişkisi

Türkiye Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması’nı imzalayarak grubun üyesi olan ülkeler arasında bulunmamaktadır. Türkiye CEFTA üye olmamasına rağmen üye ülkeler ile ticari ilişki içerisindedir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) hakkında bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.