Campione d’Italia Nerede Comune di Campione d’Italia!

Campione d’Italia Nerede Comune di Campione d’Italia!

18 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dünyada örnekleri sayılı olan toprak parçalarından birisi de Campione d’Italia ya da tam adı ile Comune di Campione d’Italia. İtalya’nın kuzeyinde ve İsviçre’nin güneyinde yer alan bu bölge, tam olarak Orta Avrupa’dadır. Kuzey İtalya ile Lugano Gölü ve dağlık arazi ile ayrılmaktadır. Bununla birlikte İsviçre ile Campione d’Italia’yı ayıran herhangi bir şey yoktur. Campione d’Italia’nın etrafı tamamen İsviçre toprakları ile sarılı şekildedir. Campione d’Italia neresi ya da nerede sorusuna kısa ve net şekilde cevap verdikten sonra Comune di Campione d’Italia ülke mi sorusuna cevap verelim…

Campione d’Italia Nerede Comune di Campione d’Italia Ülke Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz coğrafi konum Campione d’Italia’ya farklı bir statü kazandırmıştır. Bu tip olan bölgelere coğrafyada enklav ya da anklav denilmektedir. Başka ülkenin toprağı ile çevrili olan bir yerde olmasına rağmen farklı bir ülkeye bağlı konumdaki yerler için kullanılan tabire uyan şekilde dünyada sayılı bölge bulunmaktadır. Comune di Campione d’Italia hakkında bazı bilgileri de soru cevap yöntemi ile verelim.

Campione d’Italia Nüfusu Ne Kadar? Campione d’Italia’da Kaç Kişi Yaşıyor?

Campione d’Italia tam bir tatil yöresi olarak bilinmektedir. Kasabanın yerleşik nüfusu yaklaşık 2500 kişi olmasına rağmen hiçbir zaman bu seviyede bir nüfus ile yaşamamaktadır. Yanı başındaki Lugano Gölü sayesinde her dönem yoğun miktarda turist ağırlamaktadır. Campione d’Italia yüzölçümü yaklaşık 2,6 kilometrekaredir. Kilometrekare başına takribi bin kişi düşmektedir.

Campione d’Italia Para Birimi Nedir? Campione d’Italia Euro Mu Kullanıyor?

Bilindiği üzere İsviçre Euro Bölgesi’ne dahil değildir. İsviçre kendi ulusal para birimi olan İsviçre Frangı’nı kullanmaktadır. İtalya ise Euro kullanmaktadır. Campione d’Italia ise hem Euro hem de İsviçre Frangı’nın geçerli olduğu bir kasabadır. Campione d’Italia’da İtalya Euro’ya geçmeden önce ayrıca İtalyan Lireti geçerli konumdaydı.

Campione d’Italia İle İsviçre Arasında Sınır Kontrolü Var Mı?

Campione d’Italia ile İsviçre arasında herhangi bir sınır kontrolü bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra Campione d’Italia ile İtalya arasında da herhangi bir sınır kontrolü bulunmamaktadır. Campione d’Italia özel durumu ile her iki ülkeye de sınır kontrolü olmaksızın yerleşik kişilerin giriş çıkışına kolaylıkla imkan tanımaktadır.

Campione d’Italia’ya Nasıl Gidilir?

Campione d’Italia’e İsviçre’ye gidildikten sonra kolayca ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra İtalya üzerinden Campione d’Italia’e gitmek isteyen kişilerin İtalya’nın Como ilinden yaklaşık yarım saatlik kara yolu ile ulaşmaları mümkündür. Campione d’Italia bölge olarak Lombardiya’ya bağlıdır.

Campione d’Italia Hakkında Diğer Bilgiler!

Campione d’Italia Rakımı 273 m

Campione d’Italia Tatil günü San Zeno – 12 Nisan

Campione d’Italia Posta kodu İtalya’dan: 22060

Campione d’Italia Posta kodu İsviçre’den: 6911

Campione d’Italia Posta kodu Diğer ülkelerden: CH-6911

Campione d’Italia Telefon alan kodu            İsviçre’den: 091

Campione d’Italia Telefon alan kodu Diğer ülkelerden: 004191

Campione d’Italia ISTAT kodu: 013040

Campione d’Italia Zaman dilimi: OAZD, UTC+1

Avrupa’da Campione d’Italia’ya benzer konumda olan Büsingen ile ilgili olarak da buradan bilgi edinebilirsiniz.