Büyük Çip Üreticileri Rusya’ya Satışları Askıya Alıyor

Büyük Çip Üreticileri Rusya’ya Satışları Askıya Alıyor

28 Şubat 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Büyük çip üreticileri Rusya’ya satışları askıya alıyor… Küresel çip üreticileri, Ukrayna’da askeri operasyon başlatmasına tepki olarak Moskova’ya uygulanan Batı yaptırımlarının ardından Rusya’ya yarı iletken çip satışlarını askıya almaya başladı. Geçen hafta ABD, Rusya’nın askeri kapasitesini baltalamayı amaçlayan ve ülkeye çip satışı yasağını da içeren bir önlem paketi açıkladı.

Büyük Çip Üreticileri Rusya’ya Satışları Askıya Alıyor

Washington’a göre, yasak Rusya’nın askeri amaçlarla teknoloji veya hem sivil hem de askeri teçhizat için kullanılabilecek çift kullanımlı çipler almasını engellemeyi amaçlıyor. Bunun, çoğu tüketici odaklı çipin satışının hedeflenemeyeceği anlamına geldiği belirtildi. Ancak analistler, çip üreticilerinin hangi ürünlerinin yeni yasağın kapsamına girdiğini değerlendirirken tüm çip teslimatlarını geçici olarak durdurabileceklerini ifade ediyor. Ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı, Varlık Listesine 49 Rus şirketini ekledi ve bu şirketler artık ABD’de yapılan veya Amerikan teknolojisini kullanan herhangi bir çip türünü satın almaya uygun değil.

ABD Ticaret Bakanlığı’nda ihracat yönetiminden sorumlu bakan yardımcısı Thea D. Rozman Kendler,”Bu ihracat kontrolleriyle, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte Rusya’yı teknolojik olarak izole ediyor ve askeri yeteneklerini azaltıyoruz.” dedi.

Yaptırımlar Devreye Konuyor

Öte yandan Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri pek çok alanda Rusya’ya karşı yaptırımları devreye koymaya başladı. Rus Lider Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un mal varlıkları dondurulurken; Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılması kararı da alındı. Böylece Rus Bankaları’nın uluslararası fon transferlerinin büyük bir sekteye uğraması bekleniyor. Bin sonraki adımda ödeme sistemlerinin de devreden çıkarılabileceği öngörülürken; böyle bir adımın atılması durumunda Rusya’da günlük yaşamın da sekteye uğraması söz konusu…

Öte yandan Ukrayna ve Rusya heyetleri Belarus’da müzakereler için bir araya gelecek. Tarafların olası bir barış anlaşması öncesinde ateşkesin temin edilmesi önem arz ediyor.