Brunei Para Birimi Brunei Doları ve Brunei Ekonomisi

Brunei Para Birimi Brunei Doları ve Brunei Ekonomisi

14 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Güney Doğu Asya’da yer alan, nüfus ve yüz ölçümü bakımından küçük ama ekonomik olarak zengin ve müreffeh bir ülke Brunei. Brune’nin tam adı Brunei Sultanlığı. Brunei Sultanlığı Borneo Adası’nda, Malezya komşuluğunda yaklaşık 500 bin kişilik nüfusu ile var olan bir ülkedir. Brunei İslami Monarşi ile yönetilmektedir. Brunei dünyanın en zengin 2. ülkesi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en zengin ülkesi olarak ise Katar kabul edilmektedir. Brunei para birimi Brunei Doları ve Brunei ekonomisi hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Brunei Para Birimi Brunei Doları ve Brunei Ekonomisi

Brunei para birimi Brunei Doları ve Brunei ekonomisi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Brunei Para Birimi Nedir? Brunei Doları Hakkında! Brunei Sultanı Kimdir? Dünyanın En Zengin İnsanları Listesinde Brunei Sultanı da Var! Brunei Parası Ne Kadar? Brunei Doları Kaç TL? Brunei Doları Simgesi, Sembolü, Kodu ve Kısaltması! Brunei Doları Alt Birimi Nedir? Brunei Doları Banknotları Nelerdir? Brunei Parası Banknotları! Brunei Parası Madeni Paraları Nelerdir? Brunei Doları Madeni Paraları! Brunei Doları Kullanan Ülkeler Hangileri? Brunei’de Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Brunei Para Birimi Nedir? Brunei Doları Hakkında!

Brunei parası Brunei Doları’dır. Brunei Doları, 1967 yılından bu yana kullanılmaktadır. Brunei Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ise 1984 yılında elde etmiştir. Brunei Doları’nın değeri o günden bu yana sürekli artış göstermiştir.

Brunei parası Brunei Doları İngilizce Brunei dollar şeklinde ifade edilirken, Malay dilinde Ringgit Brunei şeklinde ve yerel dilde de ريڠڬيت بروني şeklinde ifade edilmektedir.

Brunei Sultanı Kimdir? Dünyanın En Zengin İnsanları Listesinde Brunei Sultanı da Var!

Brunei Sultanı 1968 yılından bu yana Sultan Hassanal Bolkiah’tır. Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah dünyanın en zenginleri arasında yer almaktadır. Hali hazırda dünyanın en zengin insanları listesinde Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah yaklaşık 40 milyar dolarlık serveti ile 11. sırada yer almaktadır.

Brunei Parası Ne Kadar? Brunei Doları Kaç TL?

Güncel olarak Brunei parası 4,39 Türk Lirası’na denktir. Brunei Doları ile Singapur Doları, iki ülke arasında varılan anlaşma gereği eşitlenmiştir.

Brunei Doları Simgesi, Sembolü, Kodu ve Kısaltması!

Brunei doları sembolü Amerikan Doları sembolü gibidir. Ancak Amerikan Doları ile karıştırılmaması adına Brunei Doları simgesi B$ şeklinde kullanılmaktadır. Dünyadaki bütün para birimleri ve bütün para birimi kodlarına buradan göz atabilirsiniz.

Brunei Doları Alt Birimi Nedir?

Brunei Doları alt birimi cent olarak kullanılır. 100 Brunei Doları centi 1 Brunei Doları’na eşit kabul edilmektedir.

Brunei Doları Banknotları Nelerdir? Brunei Parası Banknotları!

Brunei Doları Banknotları aşağıdaki gibidir.

 • B$ 1
 • B$ 5
 • B$ 10
 • B$ 20
 • B$ 25
 • B$ 50
 • B$ 100
 • B$ 500
 • B$ 1000
 • B$ 10000

10000 Brunei Dolarlık banknot, 10000 Singapur Dolarlık banknot ile birlikte dünyanın tek banknottaki en değerli parası konumundadır. Güncel olarak 10000 Brunei Doları neredeyse 39 bin Türk Lirası’na eşittir.

Brunei Parası Madeni Paraları Nelerdir? Brunei Doları Madeni Paraları!

Brunei parası madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 cents
 • 5 cents
 • 10 cents
 • 20 cents
 • 50 cents

Brunei Doları Kullanan Ülkeler Hangileri?

Brunei Doları Brunei ile birlikte Singapur’da da kullanılmaktadır ve Singapur Doları’na eşit kabul edilmektedir.

Brunei’de Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Brunei petrol ve doğalgaz bakımından son derece zengin bir ülkedir. Ülkede Shell büyük bir yatırıma sahiptir. Brunei petrol ve doğalgaz geliri sayesinde kişi başına gelirde dünyanın en müreffeh ülkeleri arasında yer almaktadır. Brunei’de kişi başına gelir 77 bin dolar seviyesindedir. Vergiden arındırıldığında ise Brunei kişi başına gelir 28 bin dolar ile dünyada 25. sırada bulunmaktadır.

Dünyadaki bütün para birimleri ve bütün para birimi kodlarına buradan göz atabilirsiniz.