Brezilya Reali Nereden Alınır Nerede Bozdurulur?

Brezilya Reali Nereden Alınır Nerede Bozdurulur?

1 Şubat 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Güney Amerika’nın önemli ülkelerinden biri olan Brezilya, BRICS üyesi ülkeler arasında da bulunmaktadır. Ekonomik olarak gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer alan Brezilya para birimi olarak Brezilya Reali kullanmaktadır. Brezilya Reali İngilizce Brazilian real ve Portekizce de “real brasileiro” şeklinde ifade edilmektedir. Brezilya parası Brezilya Reali hakkında Brezilya Reali nereden alınır nerede bozdurulur başlıklı yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Brezilya Reali Brezilya’da 1994 yılından bu yana tedavüldedir. Brezilya reali kodu ya da Brezilya Reali kısaltması olarak BRL kullanılmaktadır. Brezilya resmi para birimi realin uluslararası numarası 986’dır. Brezilya Reali alt para birimi “centavo” olarak kayıtlarda yer almaktadır. 100 centavo 1 Brezilya Reali’ne denk olarak işlem görmektedir. Brezilya Reali simgesi ya da Brezilya Reali sembolü “R$” şeklindedir.

Brezilya Reali Nereden Alınır Nerede Bozdurulur?

Brezilya Reali pek çok döviz bürosunda ve sarrafta bulunmamaktadır. Brezilya Reali almak isteyen kişiler için en önemli adres İstanbul Tahtakale olarak belirtilebilir. Bunun yanı sıra internetteki online alış veriş sitelerindeki güvenilir satıcılar vasıtası ile de Brezilya Reali alınabilir ya da bozdurulabilir. Brezilya Reali Merkez Bankası tarafından satılmakta mıdır? Hayır, Merkez Bankası Brezilya Reali satışını şahıs bazlı olarak yapmaz. Türkiye’den yırtık döviz toplamak ek iş olarak değerlendirilebilir mi yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Brezilya Reali Dolar / USD BRL Paritesi!

2008 yılında küresel çapta dip yapan Amerikan Doları karşısında Brezilya Reali da en yüksek dönemine ulaşmıştı. Aradan geçen süreçte Brezilya Reali dolar karşısında sürekli kan kaybetti. 2014 yılında 0,45 dolar eden 1 Brezilya Reali; güncel kur ile 0,26 dolar etmektedir. 1 Amerikan Doları 2014 yılında 2,40 Brezilya Reali etmekte iken; güncel kurla 1 Amerikan Doları 3,93 Brezilya Reali seviyesindedir.

Brezilya Reali Euro / EUR BRL

Brezilya Reali Euro karşısında da değer kaybetmektedir. 1 Euro 2014 yılında 3,20 Brezilya Reali etmekte iken; hali hazırda 4,45 Brezilya Reali etmektedir. Yine 2014 yılında 1 Brezilya Reali 0,31 Euro etmekte iken; güncel kur ile ancak 0,23 Euro etmektedir.

Brezilya Reali mi Değerli Türk Lirası mı? BRL TRY / TRY BRL Kuru!

Son yıllarda Brezilya Reali Türk Lirası karşısında değer kazanmaktadır. 2014 yılında 0,9 Türk Lirası’na eşit olan 1 Brezilya Reali hali hazırda 1,37 Türk Lirası etmektedir.

Brezilya Reali Banknotları!

Brezilya parası real banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 2 Brezilya Reali (En küçük Brezilya Reali banknotudur)
  • 5 Brezilya Reali
  • 10 Brezilya Reali
  • 20 Brezilya Reali
  • 50 Brezilya Reali
  • 100 Brezilya Reali (En büyük Brezilya Reali banknotu 100’lüktür)

Dünyadaki bütün para birimleri listesine buradan göz atabilir; ülke ülke para birimleri listesini buradan görebilirsiniz.