Bosna Hersek Para Birimi KM Bosna Hersek Markı

Bosna Hersek Para Birimi KM Bosna Hersek Markı

28 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bosna Hersek Güney Doğu Avrupa’da Akdeniz’e birkaç noktada kısa kıyısı olan bir ülkedir. Balkanlar olarak adlandırılan coğrafyadadır. Bosna Hersek Avrupa Birliği’ne üye değildir. Bosna Hersek Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusu yapmıştır ve Avrupa Birliği ile müzakereleri devam etmektedir. Bosna Hersek’in resmi adı Bosna-Hersek şeklindedir. Bosna Hersek yerel dilde “Bosna i Hercegovina” ya da “Босна и Херцеговина” şeklinde yazılır. Bosna Hersek İngilizce’de ise Bosnia and Herzegovina şeklinde yazılmaktadır. Bosna Hersek ekonomisi, Bosna Hersek Para Birimi KM Bosna Hersek Markı hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bosna Hersek Para Birimi KM Bosna Hersek Markı

Bosna Hersek ekonomisi, Bosna Hersek para birimi ve Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Bosna Hersek Para Birimi Nedir? Bosna Hersek Euro Mu Kullanıyor? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Hakkında! Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kaç TL? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Ne Kadar? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Alt Birimi Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kuruşu! Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Sembolü Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kısaltması Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Numarası Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kodu Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Banknotları Nelerdir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Banknotları! Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Madeni Paraları Nelerdir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Madeni Paraları! Bosna Hersek’te Asgari Ücret Ne Kadar? Bosna Hersek da Maaşlar Ne Kadar? Bosna Hersek Milli Geliri Ne Kadar? Bosna Hersek Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Bosna Hersek Para Birimi Nedir? Bosna Hersek Euro Mu Kullanıyor?

Bosna Hersek Avrupa Birliği’nde değildir. Aynı Zamanda Bosna Hersek Euro Bölgesi’nde de değildir. Ancak buna rağmen Avrupa Birliği ile para konusunda bir anlaşması bulunmaktadır. Bosna Hersek para birimi “Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı” olarak kayıtlarda yer almaktadır. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Bosna Hersek resmi para birimi konumundadır.

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Hakkında!

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Bosna Hersek’in resmi para birimidir. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı uzun yıllardır kullanılan bir para birimidir. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı İngilizce “Bosnia and Herzegovina convertible mark” şeklinde tabir edilirken, yerel dilde ise “konvertibilna marka” ya da “конвертибилна марка” şeklinde kullanılır. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı çoğulu “Marks ya da Marke” şeklinde yazılmaktadır. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Bosna Hersek Merkez Bankası Central Bank of Bosnia and Herzegovina tarafından basılmaktadır.

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kaç TL? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Ne Kadar?

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı 3,65 Türk Lirası’na denktir. Bir diğer ifadeyle 1 Türk Lirası takribi olarak 0,285 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı değerindedir. 1 Euro (€) = 1.95583 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı şeklinde sabitlenmiştir.

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Alt Birimi Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kuruşu!

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı alt birimi “Fening” ya da Pfenig olarak ifade edilir. 100 Bosna Hersek Feningi 1 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı’na eşit konumdadır. Çoğulu fenings/pfenigs (feninzi/pfenizi) şeklindedir. Sembolü ise pf olarak kayıtlarda yer alır.

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Sembolü Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kısaltması Nedir?

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı sembolü KM olarak kullanılmaktadır. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı kısaltması olarak da Marka ya da Mark kullanılmaktadır.

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Numarası Nedir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Kodu Nedir?

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı numarası 977’dir. Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı kodu BAM’dır.

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Banknotları Nelerdir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Banknotları!

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 10 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı
 • 20 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı
 • 50 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı
 • 100 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı
 • 200 Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Madeni Paraları Nelerdir? Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı Madeni Paraları!

Bosna Hersek Değiştirilebilir Markı madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Bosna Hersek Feningi (Bosna Hersek Feningası)
 • 10 Bosna Hersek Feningi (Feninga)
 • 20 Bosna Hersek Feningi
 • 50 Bosna Hersek Feningi
 • 1 Bosna Hersek Markı
 • 2 Bosna Hersek Marks (Maraka)
 • 5 Bosna Hersek Marks (Bosna Hersek Marakası)

Bosna Hersek’te Asgari Ücret Ne Kadar? Bosna Hersek da Maaşlar Ne Kadar?

Bosna Hersek’te asgari ücret 400 Euro dolaylarındadır. Bosna Hersek’te ortalama maaşlar 600 Euro civarındadır.

Bosna Hersek Milli Geliri Ne Kadar? Bosna Hersek Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Bosna Hersek’te enflasyon yüzde -1’dir. Ülkenin ekonomik durumu Avrupa ortalamasının altında olmasına rağmen, iyi durumdadır. Bosna Hersek kişi başına milli geliri 10 bin dolar düzeyindedir. Burada dünyadaki bütün para birimleri liste halinde görebilirsiniz.