Borsaya Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Borsaya Girmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

23 Kasım 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Birikimlerini kâra ve gelire dönüştürmek isteyen bireyler, çeşitli yatırım araçlarına yönelir. Dünyanın her yerinde önemli kabul edilen borsa, bu yatırım araçlarından biridir. Geleceğini maddi açıdan garanti almak isteyen bireyler, borsada yatırım yapma yolunu tercih eder. Ancak yatırımları doğru değerlendirmeyi sağlayan kâr ve zarar dengesinin doğru bir şekilde korunması için borsaya girmeden önce bilinmesi gerekenlere hâkim olmak önemlidir. Borsada yatırım yapmaya başlamadan şu hususları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Borsayı anlamaya çalışın. Bu noktada ekonomik gelişmeleri takip edin. Ayrıca fiyat endeksinin yükseldiği ve azaldığı durumlara da hâkim olmayı öğrenin.
  • Borsada herhangi bir şirkette yatırımlarınızı değerlendirmeden önce araştırma ve analiz yapmayı alışkanlık hâline getirin.
  • Yatırım yapmaya küçük miktarlarla başlayın. Böylece ilk dönemlerde kâr ve zarar dengesini kurmayı daha iyi öğrenebilirsiniz.
  • Şirket bilançolarını okumayı öğrenin. Bu analiz tekniğini öğrenerek şirketlerin ileriye dönük yatırım yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz.
  • Piyasa verilerini ve fiyat değişimlerini anlık olarak takip edebileceğiniz borsa uygulamaları kullanın.

Borsada, ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri satışa sunulur. Söz konusu hisse senetlerini satın alan kişiler ise bir nevi yatırım yaptıkları şirkete ortak sayılırlar. Şirket değerinin artışı veya düşüşü, yatırımcının birikimlerini doğrudan etkiler. Borsaya başlarken bilinmesi gerekenlere hâkim olarak yatırımları yönetmeyi öğrenmeniz mümkündür.

Borsa Nedir?

Borsa; hisse senedi, devlet tahvili, döviz gibi yatırım araçlarının belirli kurallar çerçevesinde alım ve satım işlemlerinin yapıldığı bir pazar olarak tanımlanır. Bahsi geçen alım ve satım işlemleri, organize piyasalarda güvenli bir şekilde yapılır. Piyasaların arz ve talep dengesi üzerine kurulu olduğu görüşü, borsa hakkında bilinmesi gerekenlerin başında gelir.

Borsada yapılan alım ve satım işlemleri, genellikle hisse senetleri üzerine kuruludur. Piyasalarda işlem gören şirketler, kıymetli evrak alımı yapmak isteyen yatırımcılar tarafından takip edilir. Borsada temel hedef, satışa sunulan bir yatırım aracını düşükten alıp yüksekten satmaktır. Tasarruf sahipleri, bu yöntemle mevcut birikimlerinden kâr etmeyi hedefler.

Borsaya Nasıl Girilir?

Şirket hisselerinin işlem gördüğü borsaya giriş yapmak için ilk olarak finansal bir hesaba sahip olmanız gerekir. Söz konusu hesabı, bankalar veya güvenilir aracı kurumlar vasıtasıyla açmanız mümkündür. Hisse senetlerine yatırım yaparken kullanılan bu hesap ile borsada alış ve satış emri verebilirsiniz. Borsaya girmeden önce bilinmesi gerekenlerden biri piyasalarda yapılan tüm bu işlemleri güvenilir kurumlar aracılığıyla tamamlamanızdır. Bu noktada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen ve denetlenen aracı bir kurum olan Midas, Amerika ve Türkiye borsalarında yatırım işlemlerinizde yanınızda olur. Borsaya giriş yapmak için Midas yatırım hesabı açabilir, piyasalarda hisse senedi alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada para kazanmak, yatırım yapılan varlıkları düşükten alıp yüksek fiyattan satmak anlamına gelir. Elbette bu alış ve satış dengesini yakalamak için fiyat eğrilerini bilmek gerekir. Ancak borsaya girmeden önce bilinmesi gerekenlerden biri de yatırım araçlarını iyi tanımaktır. Bu noktada yatırım aracını doğru bir şekilde analiz edebilmek önem teşkil eder. Ayrıca fiyat grafiklerini ve borsa hareketlerini de anlık olarak takip etmeniz gerekir.

Borsa, finans konusunda bilgi ve deneyim edinmeniz gereken bir yatırım alanıdır. Ekonomi piyasalarıyla ilgili donanımlı olmak daha iyi sonuçlarla karşılaşmanıza yardımcı olur. Borsaya girmeden önce bilinmesi gerekenler arasında her zaman yatırım konusunda risk faktörünü göz önünde bulundurmak yer alır. Bu anlamda yatırım tavsiyeleri alırken riskleri göz önünde bulundurarak tasarruflarınızı kâr odaklı değerlendirebilirsiniz.

Borsada İşlem Gören Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsada işlem gören yatırım araçları; hisse senedi, fon ve tahvil olarak sıralanır. Bahsi geçen yatırım araçları arasında yer alan hisse senedi, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biridir. Bu noktada ‘’Hisse senedi nasıl alınır?’’ konusu borsaya girmeden önce bilinmesi gerekenlerden biridir. Yatırımcılar, şirket kârından pay elde edebilmek için hisse senedi adı verilen bu değerli kâğıtları borsa aracılığıyla satın alabilir. Apple, Google, Tesla, Türk Hava Yolları, Turkcell gibi yerli ve yabancı şirketlerin hisseleri, para piyasalarında satışa sunulur. Tasarruf sahipleri borsa uygulamaları aracılığıyla hisse satın alarak bu büyük şirketlerden kâr elde edebilir.

Borsada Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Borsada yatırım yapmak birikimlerinizi büyütme şansı sunduğu için avantajlıdır. Finans piyasalarında işlem gören hisse senetlerinin fiyat yükselişlerine bağlı olarak yatırımlarınız borsada değer kazanabilir. Geleceğe yönelik yapılan yatırımlar için tercih edilen borsanın sunduğu diğer avantajlar ise şu şekil sıralanır:

  • Borsada yatırım yaptıkları şirkete ortak olan tasarruf sahipleri, firmanın kârından pay almak anlamına gelen temettü ile gelir elde edebilir.
  • Farklı yatırım araçları üzerinden çeşitlendirme işlemi yapabilirsiniz. Böylece zarar etme riskini bölüştürerek kayıplara karşı önlem almanız mümkündür.
  • Hisse senedi satın almak yatırım yaptığınız şirkete ortak olduğunuz anlamına gelir. Hissedar olarak şirket yönetim kurulu kararları noktasında oy verme hakkına sahip olursunuz.

Listede sıralanan avantajlara ek olarak hisse alış ve satış işlemlerinin kolaylığı da önemli bir avantajdır. Hisse senetleri spot bir piyasayı temsil eder. Bu, değerli kâğıtları istediğiniz zaman alıp satabileceğiniz anlamına gelir.

Borsada Yaptığımız Yatırımları Nasıl ve Nereden Takip Edebiliriz?

Dijitalleşmenin yaygınlaştığı günümüz dünyasında, borsa takibi ve analizi yapmak daha önce olmadığı kadar kolay hâle gelmiştir. Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar üzerinden borsa uygulamalarına hızlı bir şekilde erişmeniz mümkündür. Yatırımları doğru bir şekilde yönetebilmek adına borsaları anlık olarak takip etmek son derece önemlidir. Siz de finans borsalarında kolayca işlem yapmak için Midas’ın sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Borsa İstanbul (BIST), NASDAQ ve New York Stock Exchange (NYSE) gibi piyasalarda işlem gören şirket hisselerini, Midas yatırım hesabınızla satın alabilirsiniz. Ayrıca Midas, borsa haberleri konusunda da güncel verilere günün her anında erişmenize imkân verir.

Kaynak: https://www.getmidas.com/midas-akademi/borsa-nedir/