BOE Baş Ekonomisti: Politika Faizi Gelecek Aylarda Tekrar Artabilir

BOE Baş Ekonomisti: Politika Faizi Gelecek Aylarda Tekrar Artabilir

4 Şubat 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

BOE Baş Ekonomisti: Politika faizi gelecek aylarda tekrar artabilir… İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill, İngiltere’deki politika faiz oranının önümüzdeki aylarda muhtemelen tekrar yükseleceğini ve yaşam standartlarında bir baskının muhtemelen kaçınılmaz olduğunu bildirdi. İngiltere Merkez Bankası 2022 toplantı tarihleri için de buraya göz atılabilir.

BOE Baş Ekonomisti: Politika Faizi Gelecek Aylarda Tekrar Artabilir

BOE Baş Ekonomisti Pill, “İşler beklediğimiz gibi geniş bir şekilde ilerlediği sürece, para politikasında faiz oranındaki artışı kucaklayacak daha mütevazı bir sıkılaştırma görmeyi bekleriz. Karşı karşıya olduğumuz şokun doğası göz önüne alındığında, İngiltere’de reel gelirler bir dereceye kadar zarar görecek. Bu kaçınılmaz.” dedi.

BOE Baş Ekonomisti Pill, para politikasının toplumdaki eşitsizlikleri düzeltemeyeceğini de sözlerine ekledi ve BOE’nin en iyi katkısının enflasyonu sınırlamak olacağını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası yakın geçmişe kadar negatif faiz uyguluyordu. Ancak covid-19 salgını sürecinde global çapta basılan yoğun paranın ve tedarik zincirinde yaşanan aksamanın enflasyona neden olması dünya genelinde pek çok Merkez Bankası’nda olduğu gibi İngiltere Merkez Bankası’nda da faiz artırımı gereksinimi düşüncesini oluşturdu. Bu kapsamda harekete geçen yetkililer uygulanan politika faizinin eksiden artıya döndürülmesi için 2022 yılının uygun bir zaman dilimi olduğuna yönelik neredeyse fikir birliği içerisindeler.

BOE Baş Ekonomisti Pill bu konuda, “Para politikası, farklı gruplar, farklı işçiler, firmalar vb. tarafından enflasyon yaratan tekrarlanan bir girişim görmememizi sağlamaya odaklanabilir ve odaklanmalıdır. Ücretlerini artırmak, marjlarını artırmak gibi, bu şokun yükünü başkalarına yüklemeye çalışmak.” dedi.

İngiltere Merkez Bankası ile birlikte Amerika Merkez Bankası FED’in de 2022 yılı içerisinde 3 veya 4 kez faiz artırımına gitmesi beklentiler dahilinde.

İngiltere Merkez Bankası 2022 toplantı tarihleri için de buraya göz atılabilir.