BKR Nedir Hollanda BKR Açılımı Ne Demek?

BKR Nedir Hollanda BKR Açılımı Ne Demek?

13 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Ülkeler finansal sistemlerini kurarken nakit akışının sağlıklı bir döngüde devam etmesini amaç edinirler. Ülkelerdeki nakit akışının sağlıklı bir döngüde devam etmesinin en önemli ayaklarından birisi de denetim kurumlarıdır. Her ülkede ekonomik ve finansal sistemin ayakta kalmasını sağlayan, sağlıklı işlemesini ve devamlılığını destekleyen kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bu tip kurumlardan birisi de Hollanda için BKR olarak ifade edilen oluşumdur. BKR nedir Hollanda BKR ne demek, BKR ne iş yapar, Hollanda’da BKR neden önemli gibi soruların cevaplarını yazımızda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

BKR Nedir Hollanda BKR Neden Önemli?

BKR Hollanda’da yaşayan yerleşiklerin kredi durumlarını kayıt altına alan kuruluştur. BKR ile Türkiye’deki KKB (Kredi Kayıt Bürosu) aynı nitelikteki oluşumlardır denilebilir. BKR Hollanda genelindeki kredi başvurularını, kullanılan kredileri, kredi kartlarını, borç durumlarını ve taksitli alış verişleri kontrol ederek finansal sistemin sağlıklı işlemesine yardımcı olur ve kişilerin kredi durumları hakkında bilgiler toplayarak veri tabanı oluşturur. Hollanda asgari ücret rakamları ile ilgili de buradan detaylı bilgi edinebilir ve buradan da Hollanda emeklilik sistemi ile Hollanda emekli maaşları seviyesini görebilirsiniz.

BKR veri tabanında oluşan bilgiler; Hollanda genelindeki bankalar ve şirketler ile paylaşılır. Bu sayede daha önce ödeme geçmişi sıkıntılı olan kişiler bankalardan yeni kredi kullanamazlar. Daha evvel kullandıkları kredinin geri ödemesini yapmayan, gecikmiş şekilde yapan, kredi kartı borcunu aksatan, hiç ödemeyen, taksitli alış verişin taksitlerini ödemeyen, gecikmeli şekilde ödeyen ya da icralık olan kişiler BKR veri tabanında kayıt altına alınır. BKR kırmızı liste ya da BKR negatif liste olarak adlandırılan bu listede finansal olarak kurumları zorlayan müşteriler bulunmaktadır. Bu müşteriler BKR’nin kırmızı listesine girdikten sonra yeniden kredi kullanamazlar, kredi kartı edinemezler ve taksitli alış veriş yapamazlar.

Hollanda BKR Kırmızı Listesi Ne Zaman Silinir? BKR Kırmızı Listesinden Ne Zaman Çıkılır?

BKR kırmızı listesine giren bir kişi en az 5 yıl boyunca yeni bir kredi kullanamaz. BKR negatif listesindeki kişi en az 5 yıl boyunca kredi kartı alamaz ve taksitli alış veriş yapamaz. 5 yılın sonunca BKR gerekli gördüğü kişileri / finansal durumunda iyileşme tespit ettiği kişileri kırmızı listesinden çıkarmaktadır. BKR Kırmızı listeden çıkmak için itiraz edilebilir mi, BKR kırmızı liste başvurusu nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulmak ve BKR başvurusu için de buraya göz atabilirsiniz. Ayrıca BKR hakkında sorularınızı ve BKR hakkındaki yorumlarınızı da yazımızın altında bulunan yorum kısmından bize iletebilirsiniz.