Bizans Para Çeşitleri Eski Bizans Paraları

Bizans Para Çeşitleri Eski Bizans Paraları

17 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Roma İmparatorluğu’nun dağılma sürecine girmesi ile Doğu Roma ve Batı Roma ortaya çıkmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu çeşitli siyasi çalkantıları sonrasında başkentini o dönem “Konstantinopolis” olarak anılan İstanbul olarak kabul etmiş ve siyasi birliği sağlamayı başarmıştır. 330 yılından sonra Doğu İmparatorluğu Bizans İmparatorluğu olarak anılmaya başlanmış ve 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethetmesi ile yıkılmıştır. Bizans İmparatorluğu para birimi nedir ve Bizans paraları nelerdir ya da Bizans parası nedir sorularının cevabını Bizans Para Çeşitleri Eski Bizans Paraları başlıklı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bizans Para Çeşitleri Eski Bizans Paraları

Bizans İmparatorluğu tarih sahnesinde bin yılı aşkın süre var olmuştur. Bu süreçte İstanbul’u fethetmek için pek çok farklı kavmin akını olsa da, İstanbul’un coğrafik konumu ve sağlam surları o dönemde fethedilmesini son derece zorlaştırmıştır. 1453 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedilene kadar başkent olarak İstanbul’u “Konstantinopolis” ismi ile kullanan Bizans İmparatorluğu genel olarak 2 farklı para birimi kullanmıştır. Bizans İmparatorluğu tarafından kullanılan 2 para birimi Solidus ve İperpiron olarak bilinmektedir. Yazımızın devamında Solidus nedir ve İperpiron nedir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Solidus Nedir? Solidus Para Birimi Hakkında!

Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde kullanılan, Aureus’un yerini alan Roma İmparatorluğu’nun ana para birimi konumunda olan altın sikkedir. Solidus Latince kökenli Solid kelimesinden türetilmiştir. Solid Latince’de yoğun, tam ve katı anlamlarına gelmektedir. Roma İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından Doğu Roma İmparatorluğu’nun devamı niteliğindeki Bizans İmparatorluğu da Solidus kullanmaya devam etmiştir. Nomisma adı ile de bilinir.

300’lü yıllardan binli yıllara kadar 7 yüzyılı aşkın süre kullanılmış ender paralar arasında yer almıştır. Yaklaşık 4,5 gram altın sikke olarak basılmıştır. Kalitesi ve değeri çok uzun yıllar sabit kalmayı başarmıştır. Modern dönem paralarının pek çoğu Solidus’tan etkilenmiştir. (İngiliz Poundu, Fransız Frangı vb.) Öyle ki; İngilizce “asker” anlamına gelen soldier kelimesi “Solidus” tan türetilmiştir. Bunun nedeni; İngiliz askerlerin maaşlarını solidus olarak uzun yıllar almasıdır. Bizans parası Solidus’un alt birimleri ise şunladır:

  • Bizans Semissis (yarım solidi değerindedir)
  • Bizans Tremissis (üçte bir solidi değerindedir.)

İperpiron Nedir? Bizans Para Birimi İperpiron Hakkında!

İperpiron, Roma döneminden beri kullanılan Solidus’un yerini alan Bizans para birimidir. İperpiron, 1000 ile 1080 yılları arasında değeri düşen Solidus’un yerine basılmıştır. İlk İperpiron 1092 yılında Bizans İmparatoru I. Aleksios tarafından bastırılmıştır. Her biri 4,45 gram 24 ayar altın olarak tasarlanmıştır. Bizans parası denildiğinde genellikle İperpiron kastedilir. Zaman içerisinde Bizans’ın ekonomisi bozulunca önce altının ayarı düşürülmüş sonra da tedavülden kaldırılmıştır.  Son İperpiron VI. İoannis tarafından 1352 yılında bastırılmıştır. Akabinde 24 keratia bölünmüştür. İperpiron’un tedavülden kaldırılmasında değeri ile önemli pay sahibi olan para birimi Venedik Dukası’na da buradan göz atabilirsiniz.