Bitcoin ve Kripto Paralar Nereye Koşuyor?

Bitcoin ve Kripto Paralar Nereye Koşuyor?

27 Aralık 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Bitcoin önderliğinde kripto paralar baş döndürücü bir hızla yükselmeye devam ediyor. Rekorları bir bir kıran ve kendi rekorunu tazeleyen BTC, 27 bin doların da üzerine çıktı. Bu sayede Bitcoin başta olmak üzere kripto para yatırımcıları 2020’nin son döneminde belirgin bir gelir elde etmeyi başardı. Peki Bitcoin ve kripto paralar nereye koşuyor? Bitcoin ile diğer kripto paraları 2021 yılında neler bekliyor?

Bitcoin ve Kripto Paralar Nereye Koşuyor?

2017 yılı sonunda 20 bin dolar sınırını zorlayan ve ardından 3 bin dolara kadar geri çekilen Bitcoin hakkında spekülasyonlar çoğalmış ve kripto para birimlerinin sonunun gelebileceği yorumları yapılmaya başlanmıştı. Kripto paralar için olumlu düşünmeye ve yatırımını sürdürmeye devam eden kişiler ise bu kararlılıklarının meyvesini yemeye başladılar.

3 bin dolar seviyesinden toparlanmaya başlayan BTC; Haziran 2019’da 12 bin dolar seviyesine yaklaştıktan sonra yeniden bir geri çekilme süreci yaşamış ve Mart 2020’de 5 bin dolar seviyesine kadar düşmüştü. Bahse konu seviyeden hızla tırmanışa geçen Bitcoin 2020 yazında 10 bin doları geride bıraktı. Akabinde hızlı yükselişine devam eden Bitcoin daha önceki rekorunu egale ederek 20 bin direncinin de üzerine çıktı.

20 bin dolar seviyesini Bitcoin için önemli bir direnç noktası olarak gören pek çok yatırımcı bu seviyeden BTC’lerini bozdururken; önemli bir kesim yatırımcı ise blok zincir teknolojisine güvenlerini ifade ederek kripto para yatırımlarında kalmayı tercih ettiler. Bitcoin yatırımında kararlı olarak devam eden kişiler için 2020 yılının son günleri bir hayli verimli geçti ve BTC 27 bin doları da adeta ışık hızında geride bıraktı.

Kripto Paraları ve Bitcoin’i 2021 Yılında Ne Bekliyor?

Bitcoin ve diğer kripto paralar büyük oranda yatırımcılarına kazanç sağlasalar da halen volatiliteleri son derece yüksek. Öyle ki bazı dönemlerde kripto paralar için 1 gün değil, 1 saat bile çok uzun ve son derece belirleyici bir zaman dilimi olabiliyor. Bu nedenle kripto paraların 2021 geleceğine dair öngörü sahibi olabilmek adına kripto para haberleri yakinen takip edilmeli ve yatırımlara bu şekilde yön verilmeli.