Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

29 Ağustos 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Farklı yatırım araçları arayan kişilerin en sık dile getirdiği sualler arasında Bitcoin nasıl alınır sorusu da yer alıyor. Birikimini altın, döviz, borsa, tahvil, bono, vadeli hesap ya da diğer klasik yatırım araçlarında değerlendirmek istemeyen; bunun yerine yeni bir arayış içerisinde olan kişiler kripto para piyasasına yönelebiliyor. Kripto paraların tabiri caizse “amiral gemisi” konumunda olan Bitcoin hakkında içeriğimizde alış – satış işlemi nasıl yapılır, cüzdan nasıl açılır gibi pek çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir, Kimin, Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin’i en kısa ve yalın tabiri “elektronik para birimi” olarak tanımlamak mümkündür. Dijital paraların öncüsü olan Bitcoin herhangi bir devlete ya da Merkez Bankası’na ait değildir. Doğrudan hiçbir resmi otorite ile de bağı yoktur. 3 Ocak 2009 tarihi Bitcoin ağının kullanıma geçme tarihi olarak verilebilir.

“Bitcoin’in sahibi” diye bir kavram doğru bir kullanım değildir. Bitcoin’in kurucusu ya da piyasaya çıkaran isim olarak Satoshi Nakamato bilinmektedir. Bununla birlikte; Satoshi Nakamato’nun bir insan mı olduğu, bir gruba ait isim mi olduğu yoksa herhangi bir takma ad mı olduğu noktasında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır, Bitcoin Cüzdanı Nasıl Açılır?

Bitcoin satın almak Bitcoin satan sitelerde cüzdan oluşturarak mümkündür. Bunun için yerli ve yabancı pek çok farklı Bitcoin platformu bulunmaktadır. Kısa bir araştırma ile en güvenilir BTC siteleri ve borsaları tespit edilebilir. Bunlardan bazılarını ülkemiz için sıralamakta fayda var. İşte Türkiye’de Bitcoin alınabilecek siteler ve borsalar…

  • Paribu
  • BTCTurk

Bitcoin almak istediğiniz borsanın uluslararası çapta faaliyet göstermesini istiyorsanız bu durumda “Binance”, “Localbicoins.com” ya da “Cex.io” iyi ve güvenilir bir tercih olacaktır. Kişinin tercihine göre bu borsalardan ve sitelerden birine kısa sürede kayıt yaptırabilir ve bir Bitcoin cüzdanı açabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Kullanma

Yukarıda bahsedilen sitelerden ya da müşterinin kendi tercih edeceği güvenilir bir borsadan hesap açıldıktan sonra; gerek banka havalesi / EFT’si yolu ile ve gerekse ödeme kuruluşlarından para yollayarak Bitcoin satın almak mümkündür. Satın alınan Bitcoin BTC cüzdanında biriktirilebilmektedir. İstenildiği zaman daha fazla Bitcoin alınabilmekte, eldeki Bitcoinler bozdurularak nakde dönülebilmekte ve Bitcoin ile ödeme alan kuruluşlara mal ve hizmet karşılığı ödeme yapılabilmektedir.

Bitcoin Haberleri Nereden Takip Edilir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine dair yayım yapan pek çok site bulunmaktadır. Yerli ve yabancı pek çok kaynak dijital paralar hakkında haber verirken; bu haberlerin derlendiği ve özet şekilde müşterilere sunulduğu platformlar da bulunmaktadır. Bu noktada bir öneri sunmak gerekirse; kripto paralar, altın, dolar ve Euro ile ilgili en güncel haberler için https://www.zovovo.com/ekonomi/ sayfasına mutlaka göz atmanızı öneririz.

Bitcoin İlk Ne Zaman ve Ne İçin Kullanıldı?

Bitcoin ile ilk alışveriş bir pizza siparişi olarak kayıtlara geçmiştir. Söz konusu pizza, Bitcoin’in günümüzdeki değeri dikkate alındığında belki de tarihte yenilmiş en pahalı pizza konumundadır. Zira 22 Mayıs 2010 tarihinde verilen 2 pizza siparişi için tam 10.000 Bitcoin ödenmiştir. Bu olay Bitcoin tarihinde önemli bir yer edinmiş ve bu nedenle 22 Mayıs günü her yıl Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanmaktadır. Papa John isimli restorandan 10.000 BTC karşılığında 2 pizza siparişi veren Laszlo Hanyecz isimli uygulama geliştiricisi bir röportajında; bu alışverişten hiç pişman olmadığını ve Bitcoin tarihinde yer edinmenin kendisi için muhteşem bir keyif olduğunu dile getirmiştir.

 

Kaynak: ZOVOVO bilgi sitesinden derlenerek hazırlanmıştır.