Bitcoin 2020 Tahminleri Bitcoin 2020’de Ne Olur?

Bitcoin 2020 Tahminleri Bitcoin 2020’de Ne Olur?

5 Ocak 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Sanal para birimlerinin öncüsü konumunda olan Bitcoin 2018 yılını keskin bir düşüş ile kapadıktan sonra 2019 yılında toparlanma eğilimine girmişti. 20 bin dolar seviyesinden 3 bin dolar noktasına kadar geriledikten sonra buradan bir nebze olsun toparlanan Bitcoin hali hazırda 7500 dolar düzeyinden işlem görmekte. Bitcoin’in bu seviyeden toparlanmaya devam edip etmeyeceği, ya da ara verdiği düşüşünü kaldığı yerden sürdürüp sürdürmeyeceği 2020 yılı için en büyük merak konuları arasında yer alıyor. Bitcoin 2020 tahminleri ne yönde, uzman Bitcoin 2020 tahmini neye işaret ediyor, güncel Bitcoin tahminleri arasında öne çıkanlar hangileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin 2020 Tahminleri Bitcoin 2020’de Ne Olur?

Bitcoin 2020 senesinde nasıl bir grafik izleyecek sorusuna cevap ararken işin uzmanına kulak vermekte yarar var. En iyi Bitcoin tahminleri veren kişiler arasında üniversite profesörleri yer almasa da; Bitcoin gelecek tahmini için ekonomi profesörlerinin görüşleri önemli. Harvard Üniversitesi ekonomi uzmanı Kenneth Rogoff; Bitcoin’in geleceği hakkında yaptığı açıklamada, Bitcoin’in 100 dolara düşebileceği gibi 100 bin dolara da çıkabileceğini belirtti. Bu kadar geniş bir aralığın verilmesi Bitcoin yatırımcıları için, ya da Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünenler için yol gösterici olmasa da; Bitcoin için ana unsur olan “volatilite” kavramına bir kez daha dikkat çekmiş olması önemli. Farklı yatırım araçları hakkında buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Volatilite; yani kısaca belirsizlik ya da büyük dalgalanmalar gösterebilecek alan olarak ifade edilebilir. Bitcoin’in 100 dolar ya da 100 bin dolar olabileceğinin Harvard Üniversitesi ekonomi uzmanı Kenneth Rogoff tarafından ifade edilmesi de bu durumu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl Bitcoin’in 20 bin dolara ulaştığı ve 100 bin dolar rakamlarının konuşulmaya başlandığı sırada çöküşe geçmesi de bu durumu destekler nitelikte. Altın ve döviz yatırımı için de buraya göz atabilirsiniz.

2020 yılı için Bitcoin başta olmak üzere diğer sanal paralar için de bu geniş makas aralığının devam edebileceği ön görülüyor. Zira dünya genelinde farklı ekonomik kurum ve kuruluşlardan gelen tahminler arasında Bitcoin’in 1000 doların altına gerileyeceğini ifade edenler de var, 50 bin doların üzerine çıkacağını iddia edenler de. Doğal olarak bu noktada inisiyatif yatırımcıya düşmektedir.