Birikimden Yatırıma: Altın Hesabı

Birikimden Yatırıma: Altın Hesabı

22 Nisan 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Altın son günlerde birikim yapmak isteyenler için cazip fırsatlardandır. Birçok bankanın vadeli ya da vadesiz altın hesapları bulunmaktadır. Peki, altın hesabı nasıl açılır? sorusuna değinmek gerekmektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılmaktadır?

Eğer ki altın hesabı açacağınız bankada bir hesabınız varsa işlemi çok kolaydır ve eğer altın hesabınızda uzun süre altın bulunursa kredi ve kredi kartı almanız kolaylaşır. KKB yükseltmek için alternatif bir yol. Şubeye uğramadan bile bankada mevduat hesabı olanlar, çok rahat altın hesabı açabilmektedirler. Altının anlık yükseliş ve düşüşü hesabınıza yansıtılmaktadır. Altın piyasadaki hareketlenmelerden etkilenen bir araçtır.

Bankanın mobil uygulamasını ya da internet bankacılığını kullanabilmektesiniz. Birikimlerinizden yatırıma dönüştüreceğiniz altınlar, eksperler tarafından değerlendirilmektedir. Fiziki altınlarınız var ise, bankanın hangi şubesinde altın günü olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, altın hesabınız oluşturulmuş olacaktır. Altınınız yoksa dert etmeyiniz. TL veyahut döviz ile de altın hesabı açabilmektesiniz. Yine bu şekilde alım ve satım yapabilmektesiniz.

Altın Hesabı Nedir?

Artık günümüz şartlarında altın hesabı açmak, artık çok kolaydır. Peki, altın hesabı nedir? sorusunu yanıtlama vakti! Yatırımcıların altınlarını yastık altında tutmayarak, bankalarda açtıkları mevduata denilmektedir.0.01 gram ile bile altın hesabı açabilirsiniz. Hafta içinde 24 saat boyunca alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yalnız, hafta içi mesai saatleri içerisinde alım veya satım yapmanızı öneririm. Çünkü altın alım ve satımın en düşük olduğu zaman dilimleridir. Altınlarınız 150.000 TL ‘ye kadar devlet güvencesi altındadır.

kredibir.com

kaynak: kredibir.com

Altın Hesabı Ürünleri

Altın geçmişte olduğu gibi günümüzde de vazgeçilmez bir emtiadır. Peki, altın hesabı ürünleri nelerdir?

Altın Katılma Hesabı: Bu hesabı açarak hem gram bazında yatırdığınız altın değerince kâr payı elde edebilirsiniz. Hem de altının değere kazanmasından kazanç elde edebilmektesiniz.

Birikimli Altın Hesabı: Türk Lirası, altın dolar gibi döviz cinsinden hatta kredi kartlarınızdan dahi birikimli altın yatırımı yapabilirsiniz. 5 gram altından başlamaktadır.

Altın Fonları: Çoğunlukla altına ve altına dayalı finansal araçlardan oluşmaktadır. Fonun içerisinde hem sabit getirili menkul kıymetler vardır. Hem de ters repo işlemleri mevcuttur. Fonun ücretleri bulunmaktadır.

Vadesiz Altın Hesabı

Altınlarınıza vadesiz altın hesabı açarak da değerlendirebilirsiniz. İstediğiniz zaman altın alıp, istediğiniz zaman altını satabilirsiniz. Eğer ki faize duyarlılığınız var ise, bu hesap tam size göredir. Bu işlemler cep telefonunuzla bir tuşlama kadar yakınınızdadır. Altın hesabınızın üzerine faiz uygulanmamaktadır.

Vadeli Altın Hesabı

Vadeli mevduat hesabı ile vadeli altın hesabı aynıdır. Pek bir farkları yoktur. Vadeli altın hesabında altınlarınız seçtiğiniz vade boyunca, belli bir faiz oranı üzerinden değerlendirilmektedir. Size kazanç sağlamaktadır. Altın mevduat hesabındaki altınlarınız, 150,000 TL karşılığına kadar devletin güvencesi altındadır.

Altın Hesabı Açan Bankalar

Altın almak ve yatırım yapıp kazanç elde etmek birçok yatırımcının hayalidir. Peki getirisi en büyük olan bankalar ya da altın hesabı açan bankalar hangileridir? Sizler için sıraladık.

Ziraat Bankası: 1 aylık 0,50 ile 3 aylık 0,75 ile 1 yıllık 0,80 olmaktadır.

İş Bankası: 6 aylık 0,75 olmaktadır.

Kuveyt Türk: 1 yıllık 1,37 olmaktadır.

Garanti Bankası: 1 yıllık 1,80 olmaktadır.

Vakıfbank da faiz yoktur.

Halkbank: 1 aylık 0,55 ile 3 aylık ve üzeri 0,80 olmaktadır.

Akbank: 6 aylık 0,50 olmaktadır.

Yapı Kredi: 1 aylık 0,50 ile 3 aylık 0,75 ile 1 yıllık 0,90 olmaktadır.

TEB: 1 aylık 0,50 ile 3 aylık 0,75 ile 6 aylık 1 ile 1 yıllık 1,25 faiz uygulanmaktadır.

Altın Hesabında Hangi Banka Avantajlıdır?

Burada üç önemli husus çok önem arz etmektedir. Peki, altın hesabı hangi banka avantajlı? Hemen hemen bütün bankaların altın hesabı vardır. Önemli olan bankaların müşterilerine sundukları seçeneklerdir. Bunlar;

Altın hesabında hesap işletim ücreti olmamalıdır.

Katılma veya vadeli altın hesaplar, faiz ve katkı payı getirebilmelidir.

Altın alım ve satım işlemleri yapılırken alış ve satış arasındaki fark az olmalıdır.

Bankaların Altın Hesapları

Altınları yatırıma dönüştürebilmenin şimdi tam zamanıdır. Tek yapılması gereken altınlarınızla beraber altın şubelerine gelmektir. Altınlarınızı hesaba yatırmak istediğinizi söylemek de yapmanız gereken bir diğer şeydir. Bu durumda Garanti altın hesabı tam size göredir. Evdeki altınlarınızı güvenle değerlendirin. Altın şubelerinde bulunan altın eksperleri, altınlarınızın içerdiği saf gram altın değerini ücretsiz olarak belirlemektedir. Bu işlemden sonra altınlarınızla ilgili tutanağı imzalamanız yeterlidir.

Kuveyt Türk altın bankacılığı alanında sektörün öncüsü olan bankalardandır. 4 tane altın hesabı vardır. Buna göre, Kuveyt Türk altın hesabı tam size göredir. Ve Kuveyt Türk altın hesabı ürünleri: Gram altın, çeyrek altın, külçe altın, altın çek ve altın havalesidir. Bunun dışında dört tane altın hesabı vardır. Bunlar;

  • Altın Cari Hesabı
  • Altına Altın Katılma Hesabı
  • Ziynet Altın Katılma Hesabı ve
  • Birikimli Altın Katılma Hesabıdır.

İşçilik maliyeti ödemeden paranızı değerlendirmek istiyorsanız Yapı Kredi altın hesabı tam size göredir. Gramajı az, düşük ayarlı ve altınlarınızın çalınma riski olmadan bankada saklayabilmektesiniz.

Birikimlerini altın olarak değerlendirip kazanç elde etmeyi düşünenler, Akbank altın hesabı açarak altınlarınızı altın katabilirsiniz.

Biriken vadesiz altın mevduat hesabı ve altına dayalı kira sertifikası gibi Ziraat bankası altın hesapları vardır. 0,01 gram ile başlayarak altınınızı büyütebilirsiniz. İş’çimizden çiftçimize herkes iş bankası altın hesabı açabilmektedir. Altın havalesi yapabilmektesiniz.

Vakıfbank müşterilerine altın çağı hesabı sunmaktadır. Böylece, Vakıfbank altın hesapları olarak altınınız değer kazanırken, birikimleriniz de değerlenmektedir.