İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Olur Mu?

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Olur Mu?

27 Ocak 2020 3 Yazar: Emine Zaman

Bankalar müşterilerine kredi verirken, bu kredinin geri dönüş sürecini ve kredi geri dönüşündeki riskleri göz önüne alırlar. Müşterilerin yaptığı kredi başvuruların bazı durumlarda olumlu karşılık bulmamasının nedeni de bankanın kredi geri dönüşünde gördüğü risklerin normalden fazla olmasıdır. Bu risklerin karşılanabilir olduğu durumlarda banka müşterilerine kredi sağlasa da, beklenmeyen durumlarla karşılaşan müşterilerin kredi ödemeleri sıkıntılı olabilmektedir. Kredi taksitlerini ödemekte zorlanan müşteriler bireysel kredi yapılandırma yapabilmektedir. Kredi yapılandırma nasıl yapılır,  ihtiyaç kredisi yapılandırma olur mu, yeniden yapılandırma detayları haberimizde.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Olur Mu? İhtiyaç Kredisi Yapılandırma 2020!

Kredi kullanırken ön gördüğünüz taksit tutarlarını hali hazırda karşılamakta güçlük çekiyorsanız kredi yapılandırmayı düşünebilirsiniz. Zira kredi taksitlerini aksatmanız kredi puanınızın düşmesine ve dolayısıyla bir sonraki kredi başvurusundan olumsuz yanıt almanıza neden olacaktır. Bu duruma fırsat vermeden kredinizi yapılandırarak vadenizi uzatabilir ve taksitlerinizi azaltarak ödemelerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Kredi notunu etkileyen faktörlere buradan ulaşabilirsiniz.

Hangi Krediler Yapılandırmaya Dahildir?

Bireysel kredi ürünlerinden hangileri yeniden yapılandırma kapsamında değerlendirilebilir sorusuna hemen hemen hepsi cevabını verebiliriz. Şöyle ki;

Kredi Yapılandırma İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi yapılandırma talebinizi müşterisi olduğunuz bankaya giderek belirtmeniz ve istenildiği takdirde yazılı beyanat vermeniz gerekmektedir. Bununla birlikte kredi borcu yapılandırma talebi ile bankaya giderken yanınızda nüfus cüzdanı ile birlikte varsa kanıtlayabileceğiniz ek gelir belgelerinizi de götürmeniz faydalı olacaktır. Kredi kartı yapılandırma vb. gibi bütün yapılandırma işlemleri için bu geçerlidir.

Haciz Takipli Borcum Varken Kredimi Yapılandırabilir Miyim?

Bir borcunuzdan dolayı haciz takibindeyseniz, bu borç yapılandırmak istediğiniz kredi ile ilgili olmasa dahi bankaların kredi yeniden yapılandırma işlemine sıcak bakmadıkları ve büyük oranda olumsuz yanıt verdikleri bilinmektedir. Kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız bu içeriğe göz atmalısınız.

Kredi Borcu Yapılandırma İşlemini Nasıl Kolaylaştırırım?

Gecikmiş ödemeleriniz varsa ve bu ödemelerden dolayı takibe düşmek üzereyseniz izlenebilecek en akıllıca yol yeniden yapılandırma olacaktır. Kredi yeniden yapılandırma, kredi kartı yapılandırma ya da KMH yapılandırma işlemi için bankaya gittiğinizde bankanın talebinize olumlu yaklaşabilmesi için sizin borç ödeme niyetinizin ciddiyetine inanması gerekir. Bu durum lafla değil belge ve kanıt ile ortaya konulmalıdır. Bu nedenle;

  • Hasat vb. gibi dönemsel geliriniz olacaksa,
  • Mevsim değişikliği sonrasında geliriniz artacaksa,
  • Mülk satışı vb. gibi bir durumdan yakın zamanda elinize para geçecekse,
  • Mülkünüzü kiraya verdiniz ve buradan sabit kira geliri elde etmeye başlayacaksanız,
  • Ek gelir elde etmeye başladığınız bir işe başladıysanız,
  • İş değişikliği nedeniyle gelirinizde artış meydana geldiyse…

Yukarıda sayılanlarla birlikte, bunlara benzer şekilde belgelenebilir gelir artışınızın olduğunu ve kredi borcu yeniden yapılandırma sonrasında borcunuzu bankaya düzenli olarak ödeyeceğinizi ibraz etmeniz gerekir. Bu sayede banka yapılandırma için müşteriye kolaylık sağlayacak, borcunu uzun vadeye yayarak borç taksitlerinin azalmasına imkan tanıyacaktır. Gelir artışım yok ve yakın zamanda olmayacak diyorsanız o zaman yapılandırma işlemi için kefil seçeneğini devreye sokabilirsiniz. Kefil, banka nezdinde asıl borçlu gibi olduğundan, banka güçlü kefillikler karşısında yapılandırma işlemini gerçekleştirebilir. Biraz daha detaylandırmak gerekirse…

Kredi Yapılandırmada Kefil İşe Yarar Mı?

Yeniden yapılandırma veya kredi kartı yapılandırma işlemi için bankaya gittiğinizde onlara yeni bir gelir belgesi sunabilecek durumda değilseniz, borcunuza kefil olabilecek birini yanınızda götürmeniz yararlı olabilecektir. Bilhassa bu kişinin devlet memuru, yahut emekli olması, kredi yapılandırma işlemini önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.

Bankanın sabit gelirli bir kefil karşısında yapılandırma işlemini reddetme olasılığı çok düşüktür. Zira bankaların amacı kişilerde bulunan alacakları tahsil edebilmektir. Bu noktada kişinin ödeme yapmak için uğraştığını ve sağlam bir kefil ile kendisine başvurduğunu gören bankanın kişiye olumsuz yanıt verme ihtimali de son derece düşüktür.

Acil para lazım olanlara Aktifbank N Kolay krediye buradan ulaşabilirsiniz.