Billag Vergisi Nedir No Billag Ne Demek?

Billag Vergisi Nedir No Billag Ne Demek?

13 Şubat 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Ülkemizde elektrik faturaları başta olmak üzere farklı ürün ve hizmetler üzerinden alınan TRT payı farklı ülkelerde de uygulanıyor. Bu ülkelerden birisi de İsviçre. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisi konumunda bulunan İsviçre’de devlet televizyonu için farklı ürün ve hizmetler üzerinden tahsil edilen verginin adı Billag vergisidir. Billag Vergisi nedir sorusuna kısaca cevap verdikten sonra No Billag nedir ve Billag vergisi kaldırıldı mı gibi soruların cevabına geçelim.

Billag Vergisi Ne Zamandır Alınıyor?

Almanya’da olduğu gibi İsviçre’de de Billag Vergisi olarak bilinen radyo ve televizyon payı İsviçre’de 2011 yılından bu yana alınmakta. Aradan geçen 9 yıllık sürede artarak alınmaya devam eden Billag Vergisi’nin alınmasına karşın zaman içerisinde de bir oluşum baş gösterdi. Muhalefet partileri tarafından desteklenen bu oluşuma No Billag oluşumu adı veridi. İsviçre Frangı banknotları ve İsviçre ekonomisi hakkında da buraya göz atabilirsiniz.

No Billag Ne Aşamada?

No Billag oluşumu muhalefet partileri önderliğinde yaptıkları baskılar ile konuyu İsviçre’de Billag Referandumu yapılmasına kadar sürükledi. 2018 Mart’ında yapılan Billag referandumuna halk yüzde 54 oranında katılım gösterdi. Referandum sonucu ise No Billag oluşumunun istediği şekilde olmadı. Sandıklardan yüzde 84 oranında Billag Vergisi’nin alınmasının desteklenmesi kararı çıktı.

No Billag Vergisi Ne Kadar Alınıyor?

No Billag Vergisi İsviçre’de hane başına yıllık takribi 450 İsviçre Frangı seviyesinde alınmakta. Yapılan referandum sonucunda Billag Vergisi’nin alınmasına İsviçre genelinde devam edilmesine karar verildiyse de No Billag oluşumu konuyu mahkemeye taşıdı ve tüketiciler için olumlu bir karar almayı başardı.

Billag Vergileri İade Edilecek!

İsviçre Mahkemeleri’nden bu konuda iki aşamalı karar çıktı. Eylül 2018 tarihinde çıkan karar ile; Billag Vergisi’nin yıllar boyunca hukuki bir dayanağı olmaksızın halktan alındığına hükmeden mahkeme; Billag Vergisi’nin halka kısmi olarak iade edilmesine karar verdi. Karar doğrultusunda Billag Vergisi’nin kendisine iade edilmesini isteyen ve bu konuda başvuran halka hükümetin geriye dönük ödeme yapması gerektiği vurgulandı. İsviçre Federal İletişim Dairesi BAKOM tarafından yapılan açıklamaya göre Billag Vergisi iade talebinde bulunan kişiler bu ödemelerini 2020 yılı ile birlikte almaya başlayabilecekler. Yapılan hesaplamalara göre geri ödemelerde hane başına en az 100 İsviçre Frangı alınacağı belirtiliyor. İsviçre Frangı ne olur, İsviçre Frangı yorumları için de buraya göz atabilirsiniz.