Bien Yapı Hakkında! BIENY Finansal Durum!

Bien Yapı Hakkında! BIENY Finansal Durum!

12 Mayıs 2023 0 Yazar: Suat Bulut

Bien Yapı Ürünleri 11- 12 Mayıs tarihinde BIENY kodu ile halka arz oldu. Halka arzıyla birlikte, yatırımcının Bien Yapı’ya olan ilgisi arttı. Biz de Bien Yapı hakkında araştırma yaptık ve Bien Yapı kimin, ne zaman kuruldu, finansal durumu nasıl, ne iş yapar ve benzeri gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Bien Yapı Hakkında!

Bien Yapı Ürünleri Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde faaliyet göstermektedir. 1987 yılında kurulmuş olan şirket Bilecik’teki fabrikalarında gerçekleştirmektedir. Şirket üretiminin yüzde 35’ini yurt dışına ihraç etmektedir. Bien Yapı’nın üretim alanı genellikle seramik, karo, vitrifiye ve granittir. 2022 yılı verilerine göre şirketin üretiminin yüzde 86,3’ü seramiktir.

Yüzde yakın ülkeye ihraç yapan şirketin satışları 2022’de,  %33,9 Bien Trading, %22,9 Demireks Seramik, %19,1 Quagranit ve %24,1 üçüncü taraflar tarafından yapılmıştır. Yeni teknolojilerle üretim yapan Bien Seramik, Türkiye’de Dijital Teknoloji ile üretilen duvar karolarının ve 20 mm’lik Teknik Porselen karoların ilk üreticisi olmuştur.

Bien Yapı Finansal Durum!

2022 yılı verilerine göre Bien Yapı gelirinin yaklaşık yüzde 21’lik kısmını ihracattan elde etmiştir. 2022’de şirketin en çok ihracat yaptığı ülkeler; Almanya, İsrail, İngiltere, Romanya, Sırbistan, Hollanda, Belçika, Finlandiya, Fransa ve Polonya’dır. Şirket, toplam ihracatının yaklaşık yüzde 60’lık kısmını söz konusu ülkelere gerçekleştirmiştir.

Şirketin finansal tabloları analiz edildiğinde net satışların yüzde 126,26 arttığı görülmektedir. Tabloda yer alan bilgiye göre, aslında geçen yıla göre metrekare bazında satışlar azalmış ancak satış rakamları kur atışı üzerinde meydana gelmiştir. Buradan, satışı yapılan ürünlerin fiyatlarında artış yaşandığı söylenilebilir.

Yine finansal tablodaki verilere göre kar marjındaki artış, satış marjındaki artıştan geri kalmıştır. 2021 yılına göre 2022 yılında şirketin brüt karı marjı %53.97, faaliyet karı marjı %40.91 ve dönem karı marjı da %50.77 olarak gerçekleşmiştir.

Bien Yapı finansal tablosunda 2022 yılı dönen varlıklarında yüzde 93,22 artış görülmektedir. Bu artışın ticari alacaklar ve stoklardan kaynaklandığı görülmektedir. bununla birlikte net borçluluk da düşük seviyede artış göstermiştir. Özkaynak artışının da yüzde 74,09 oranında gerçekleşmiş olması, dönen varlıklarda yaşanan artışın sebeplerinden biridir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!