Belçika’da Kredi Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Belçika’da Kredi Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

11 Şubat 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Kıta Avrupa’sının en batısında yer alan devletlerden biri olan; Avrupa Birliği için kritik öneme sahip ülkelerden biri konumundaki Belçika’da yüzbinlerce soydaşımız yaşamaktadır. Belçika’da yaşayan soydaşlarımız ve diğer Belçika’daki yerleşik nüfus nakde ihtiyaç duyduklarında bu ihtiyaçlarını Belçika bankalarından karşılayabilmektedirler. Yalnız tabii ki bunun da belli şartları bulunmaktadır. Belçika’da kredi çekme işlemi nasıl yapılır, Belçika’da kredi almak mümkün mü gibi sorulara yazımızda detaylı cevap bulabilirsiniz ve Belçika kredi işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belçika’da Kredi Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Belçika’da kredi çekmek için öncelikle bir bankadan hesap açmak gerekmektedir. Belçika’da banka hesabı açmak için tercih edilebilecek pek çok banka vardır. Uluslararası çapta faaliyet gösteren bir banka tercih edilirse bu konuda farklı ülkelerde de Belçika’daki banka hesabını kullanma avantajı elde edilebilecektir. Örneğin bu bankalardan biri ING Belgium’dur. Belçika’daki bütün bankalara buradan göz atabilir, Belçika bankaları listesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belçika’da bir banka hesabı açıldıktan sonra kredi başvurusu ilgili bankaya yapılabilir. Belçika’da kredi başvurusu sırasında bankaların ilk dikkat ettikleri şey Belçika kredi puanıdır. Belçika’da her birey için kredi skoru tutulmaktadır ve bu skora göre kişilerin kredi edinip edinemeyeceği, kredi kartı kullanıp kullanamayacağı ve hatta taksitli alış veriş yapıp yapamayacağı tayin edilmektedir. Belçika’da kredi skoru düşük olan bir kişinin kredi kullanması uzunca bir süre maalesef mümkün değildir.

Belçika’da bir banka hesabı açtıran ve kredi puanı da yüksek olan kişi kredi edinmede avantajlı konumdadır. Belçika bankaları kredi başvurusu esnasında kredi skoru ile birlikte kişinin düzenli geliri olup olmadığını da kontrol etmektedir. Düzenli geliri olmayan kişinin Belçika’da kredi alması pek de mümkün değildir. Bir diğer önemli şart ise “Bireysel Borçluluk Endeksi” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz kıstastır. Belçika’da her bir kişi için tutulan bireysel borçluluk endeksi; kişinin gelirine nazaran ne oranda borçlu olduğunu ve maksimum ne kadar borçlanabileceğini belirtmektedir. Bir kişinin Belçika’da kredi notu yüksek de olsa ve düzenli gelir sahibi de olsa Bireysel Borçluluk Endeksi azami noktada ise Belçika’da kredi kullanması mümkün değildir. Bu şartların tamamını karşılayan kişinin Belçika’daki herhangi bir bankadan kredi edinmesi mümkündür. Belçika’daki bütün bankalara buradan göz atabilir, Belçika bankaları listesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.