Belçika Emeklilik Maaşı 2021 Belçika’dan Emekli Olmak

Belçika Emeklilik Maaşı 2021 Belçika’dan Emekli Olmak

2 Ocak 2021 1 Yazar: Emine Zaman

Her ülkenin kendi yasalarına göre emeklilik şartları bulunmaktadır. Belçika’da da keza böyle. Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı yurt dışı ülkelerinden biri de Belçika’dır. Belçika’da yaşayan Türklerin en çok merak ettiği konulardan biri de hem Belçika’dan hem Türkiye’den emekli olunabilir mi sorusudur. Belçika Emeklilik Maaşı 2021 Belçika’dan Emekli Olmak yazımızda bu ve bunun gibi soruların cevapları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Belçika Emeklilik Hakkında Belçika Emeklilik Yaşı Kaçtır? Belçika’da Emekli Maaşları Ne Kadardır? Belçika’dan Malulen Emeklilik Belçika Malulen Emekli Maaşı Ne Kadardır? Belçika Dul Aylığı 2020! Belçika Dul Maaşı Ne Kadardır? Belçika Dul Maaşı Ne Kadardır? Hem Belçika’dan Hem Türkiye’den Emekli Olunur Mu? Sorularının cevapları yazımızda yer almaktadır.

Belçika Emeklilik Maaşı 2021 Belçika’dan Emekli Olmak

Belçika’da emekli olabilmek için 1 yıl içerisinde asgari prim ödeme gününü tamamlamış olmanız ve 65 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 65 yaşından önce de Belçika’da emekli olabilmek mümkündür. Çalışma hayatınız boyunca 35 yıl sigorta primi ödemiş ve 60 yaşını doldurmuş iseniz emekli olma hakkınız bulunmaktadır. Belçika sigorta primi ödeme süresi bazı mesleklerde farklılık göstermektedir. Örneğin, yer atı maden işçileri 25 yıl sigorta primi ödeyerek; yer üstü maden işçileri ise 30 yıl sigorta primi ödeyerek yaş şartı aranmaksızın Belçika’dan emekli olabilirler. Belçika para birimleri, Belçika Frangı Euro ömncesi, 1 belga kaç TL gibi soruların cevabını merak ediyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Belçika’dan emekli olmanın yanı sıra çalıştığınız diğer ülkeden de emekli olmanız mümkündür. Belçika ile ilgili diğer ülke emeklilik yasaları çerçevesinde hizmet birleştirilmesi yapılarak (iki ülkedeki çalışma süreleri birleştirilerek) emekli olmanız ve emekli maaşı almanız mümkündür. Bu durumda her iki ülke çalışılan gün sayısına göre hesaplamalarını yapmakta ve ilgili kişiye emekli aylığı bağlamaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye’de yaşamış ve çalışmış olduğunuz süreye ek olarak hayatınızın bir dönemini Belçika’da ikamet edip çalışarak geçirmiş iseniz hem Belçika’dan hem Türkiye’den emekli olabilir, iki ayrı emekli maaşı alabilirsiniz.

Yurt dışı borçlanma yaparak yani emeklilik için gereken asgari sigorta primini ödeyerek de Belçika’da emekli olabilme mümkündür. Belçika yurt dışı borçlanma sigortalılık süresini satın almak anlamına gelmektedir. Yani bir TC vatandaşı olarak Belçika’da ikamet etmiş ve çalışmış iseniz ve çalıştığınız süre emekliliğinize yetmiyor ise sigorta primlerinizi elden ödeyerek emekli olma imkanınız bulunmaktadır.

Belçika Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Belçika emeklilik yaşı kişinin özel durumlarına göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak 65’tir. Belçika emeklilik yaşı 2021 yılında 65 yaş ve 40 yıl çalışma süresi olarak belirlenmiştir. Belçika erken emeklilik yaşı yıla ve çalışma süresine göre değişmektedir. 2021 Belçika erken emeklilik yaşı 62 yaş ve 40 yıllık bir çalışma süresi şeklinde belirtilmiştir. Belçika emeklilik yaşı 2021 itibari ile eğer 42 yıllık bir kariyer süresi var ise 60 yaş olabilmektedir.

Belçika’da Emekli Maaşları Ne Kadardır?

Belçika emekli maaşları kişinin emekli olma şartlarına, prim tutarına, vb. gibi şartlara bağlı olarak değişmektedir. Belçika emekli aylığı minimum 560 Euro’dur. Belçika emekli maaşı 2021 yılında yeni zamlarla birlikte artacaktır.

Belçika’dan Malulen Emeklilik! Belçika Malulen Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Sağlık sorunları hasebiyle iş göremez raporu alan bireyler Belçika’dan malulen emekli olabilmektedirler. Belçika malulen emeklilikte bir yaş sınırı belirtilmemiştir. Belçika malulen emekli maaşı kişinin çalışamaz raporu alıncaya dek ülkede çalıştığı ve sigorta primini yatırdığı gün sayısına göre hesaplanmaktadır. Bu sebepten Belçika malulen emekli maaşı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Belçika Dul Aylığı 2021! Belçika Dul Maaşı Ne Kadardır?

Belçika dul maaşı, eşi bir emeklilik maaşı alıyor iken yahut da emekli olma hakkına sahipken ölen kadınlara bağlanmaktadır. 2021 Belçika dul maaşı alabilmek için kişinin minimum yaşı 45 olmalıdır. Daha erken yaşlarda Belçika dul aylığı alabilmek için bazı özel şartlar gerekmektedir. Örneğin her hangi bir sakatlık durumu ya da bakmakla yükümlü olduğunuz bir çocuk gibi. Belçika dul maaşı 2020 ölen kişinin mesleğine çalıştığı süreye göre farklılık göstermektedir. Ölen eş hali hazırda emekli aylığı alıyordu ise bu maaşın yüzde 80’i kadına dul aylığı olarak bağlanmaktadır. Eğer eşini emekli aylığı bağlanmadan vefat etti ise prim yatırılan gün sayısına göre Belçika dul aylığı hesaplanacaktır.

Hem Belçika’dan Hem Türkiye’den Emekli Olunur Mu?

Her iki ülkede de çalışmış ve sigorta primi ödemiş iseniz hem Türkiye’den hem Belçika’dan emekli olabilirsiniz. Belçika emeklilik kurumu yasaları ve Türkiye emeklilik yasaları çerçevesinde sigorta primi ödenen gün sayısına göre emekli maaşınız hesaplanmaktadır.

Belçika para birimleri, Belçika Frangı Euro ömncesi, 1 belga kaç TL gibi soruların cevabını merak ediyorsanız buraya göz atabilirsiniz.