Belçika Bozuk Para Krizi Avrupa’ya Yayıldı! Avrupa’da Madeni Para Kıtlığı Yaşanıyor

Belçika Bozuk Para Krizi Avrupa’ya Yayıldı! Avrupa’da Madeni Para Kıtlığı Yaşanıyor

25 Ekim 2018 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Avrupa Birliği resmi para birimi Euro’nun alt birimi olarak “sent” kullanılıyor. Euro’nun alt birimi olan sentlerde Belçika’da başlayan “dolaşım krizi” Avrupa genelinde baş göstermeye başladı. Alış verişin üzeri olarak kendilerine verilen 1 sent ve 2 sent madeni paralarını evlerinde biriktiren Avrupalılar, 1 sent ve 2 sent başta olmak üzere Avrupa genelinde sent kıtlığı yaşanmasına neden oldular. Belçika bozuk para krizi Avrupa bozuk para krizi olma yolunda hızla ilerliyor.

Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns konu hakkında açıklamalarda bulundu. Dolaşımdaki madeni paralarda bir yetersizlik olduğunu kabul eden Sözcü Francis Adyns, bu durumun sorumlusunun kendileri olmadığını vurguladı. Avrupa Merkez Bankası’nın kendilerine “yeni madeni para” basma yetkisi vermediğini belirten Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns; halkın da ellerindeki 1 Sent ve 2 Sentleri harcamadığını, bankaya yatırmadığını ve evde biriktirme yoluna gittiğini söyledi.

Yeni 1 Sent ve 2 Sent Üretimi Olmalı!

Avrupa Merkez Bankası’nın ülkelere verdiği madeni para basma yetkisini miktar bazında artırması gerektiğini belirten Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns, bu sayede piyasadaki 1 sent ve 2 sent miktarını her daim yeterli seviyede tutabileceklerine vurgu yaptı. Aksi takdirde bu kıtlığın derinleşerek devam edeceğinin altını çizen Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns; banka ATM’lerinin, otomatların, bozuk para ile çalışan bütün teknolojik cihazların para üzeri verememe nedeniyle işlem yapamaz hale geleceğini deklare etti.

Belçika Bozuk Para Krizi Nasıl Aşılacak? Avrupa Bozuk Para Krizi Nasıl Aşılacak?

Halkı ellerindeki 1 sent ve 2 sentleri bankaya yatırmaları konusunda teşvik eden kampanyalar planladıklarını belirten Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns, bu kampanyaların gerekli sonucu verip vermeyeceklerinden ise emin olamadıklarını ifade etti. Bu kampanyaların sonucunu beklemenin aylar ya da yıllar alabileceğini söyleyen Belçika Maliye Bakanlığı Sözcüsü Francis Adyns, ekonomik sistemin bu süreci bekleyebileceğini ise zannetmediğini sözlerine ekledi. Bunun yerine acilen Avrupa Merkez Bankası’nın 1 sent ve 2 sent basma yoluna gitmesi gerektiğini söyleyen Sözcü Adyns; yahut Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa Birliği ülkelerine verdiği madeni para basma yetkisini “miktar bazında” artırması gerektiğini belirtti.

Milyarlarca Euro Dolaşımdan Çekilmiş Durumda!

Belçika özelinde şiddetli ve Avrupa genelinde de orta şiddetli olarak yaşanan “bozuk para krizi” ile ilgili bazı rakamlar vermek, krizin boyutunu ortaya koymak açısından önemli. Sadece Belçika’da basılı ve tedavülde olmasına rağmen 1,6 milyar adet madeni Euro’nun dolaşımda olmadığı, halkın elinde istiflenmiş, kumbaralarda birikmiş halde olduğu tespit edildi. Bu paraların önemli bir kısmının 1 sent, 2 sent, bir kısmının ise 5 sent olduğu biliniyor. 1,6 milyar adet bozuk paranın ekonomik değerinin 10 sent ve üzeri Euro’lar da düşünüldüğünde milyarlarca Euro’ya denk geldiği hesaplanıyor.

Bunun yanı sıra, Avrupa genelinde tedavülde olmasına rağmen piyasada dolaşımda olmayan 10 milyar adedin üzerinde 1 sent, 2 sent ve 5 sent olduğu hesaplanıyor. Tüm bu rakamlar, gün geçtikçe artıyor ve Avrupa bozuk para krizini körüklemeye devam ediyor.

Euro Alt Birimi Paraları Nelerdir? Euro Bozuk Paraları

Euro’nun alt birimi olarak Avrupa’da “sent” kullanılmakta. Avrupa genelinde kullanımda ve dolaşımda olan sentler şunlardır: 1s, 2s, 5s, 10s, 20s, 50s, €1, €2. Euro madeni paralarında yaşanan kıtlık; özellikle 1 sent, 2 sent ve 5 sent de kendini gösteriyor. 10 sent ve üzeri madeni paralarda ise nitekim daha rahat bir tablo göze çarpıyor.

Madeni Euro Basımı Nasıl Gerçekleşiyor? Madeni Euro’lar Aynı Mı?

Avrupa’da Euro banknotlarının aksine madeni Euro basımı farklı bir ritüele göre yapılıyor. Euro para birimini resmi olarak kabul eden Avrupa Birliği ülkeleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) “miktar kontrolünde” madeni Euro basabiliyorlar. Bütün madeni Euro’ların yazı kısmı sabit oluyor. Madeni Euro’ların tura kısmı ise madeni para basan Euro Bölgesi ülke tarafından tasarlanabiliyor.

ECU nedir sorusuna cevap bulmak ve Euro hakkında detaylı bilgi edinebilmek adına da buraya göz atmanızda fayda var.