Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

24 Haziran 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bel soğukluğu kadın ve erkek olarak iki cinste de görülmektedir. Üreme sistemi, rektum ve boğaz kısımlarında enfeksiyon oluşumunu sağlamaktadır. Gonore dünya üzerinde cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalık olarak bilinmektedir. 2012 yılında CDC, 334.826 vaka analizi yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık olarak 820.000 yeni vaka sayısı tespit edilmiştir. Bu vaka sayısının yarısından azı teşhis edilmiştir. Bel soğukluğu, yine yapılan araştırmalar sonucu en çok genç yaştaki kişilerde görülmüştür. CDC’ye göre 570.000 vaka sayısı 15 ile 24 yaş aralığında yaşlara sahip gençlerde tespit edilmiştir.

Bel Soğukluğu Bitkisel Tedavi

Bel soğukluğu tıbbi olarak tedavisi mümkün olsa da, hastaların kendileri de bu tedaviyi dışarıdan desteklemesi gerekmektedir. Bunun içinde bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunun için lazım olan şeyler, meşe palamudu, tarçın, kereviz, bayır turpu, bal ve sirkedir. Şimdi bunların hazırlanışını ve tarifini inceleyelim.

Meşe palamudunu kereviz ile beraber bir havanın içinde döverek toz haline getirin. Eleyerek elde ettiğiniz karışımın içine biraz sirke ilave ederek yoğurun. Hazırladığınız bu lapayı belinize sarın.

Suyun içinde kaynattığınız tarçını, kabuğunu süzerek dinlendirin. Elde ettiğiniz sıvıyı, şurup kıvamına getirene kadar içine bal koyarak karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı ısıttıktan hemen sonra bir çay kaşığı kadar için.

Tedavi süresi boyunca, sirke ile vücudunuzu ovuşturun. Dilimlediğiniz bayır turpunu ısıtarak ağrıyan yerlerine sarın. Bu yöntemi birer saat arayla uygulayabilirsiniz.

Bel Soğukluğundan Korunmanın Diğer Yolları

En önemli yolu tek eşli olmaktır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kondom kullanmada önemli rol oynamaktadır. Eğer bir hata yapıp bu hastalığa yakalandığınızı hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

Risk Grubundaki Kişiler

Bel soğukluğuna kapılma riski olan kişiler; birden fazla farklı kişi ile cinsel ilişki yaşayan erkek ve kadınlar, ilaç ve uyuşturucu kullananlar, paralı ilişkiye giren kişiler, önceden bu hastalığı geçirmiş olanlar, korunma olmadan ilişkiye girenler, evlilik dışı cinsel ilişkiye giren kişilerde risk çok fazladır.

Bel soğukluğunun iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar gonore ve ve Nongonokoksit Üretrit olarak sayabiliriz. En çok görülen bel soğukluğuna sebep olan mikrop Nayseria Gonore’dir. Bu mikrop erkeklerde yaklaşık 50 yaşına kadar görülebilmektedir. Bu makalemizde bel soğukluğu nedir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Faydalı olması ümidiyle.