Seri Numaradan Para Bulunur Mu? Banknot Seri No Kontrol Etme!

Seri Numaradan Para Bulunur Mu? Banknot Seri No Kontrol Etme!

20 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Sahte para piyasaları tehdit eden büyük bir sorun. Büyük cezai müeyyideleri bulunan bu suç ile kolluk kuvvetleri etkin şekilde mücadele etmektedir. Peki vatandaş bu konuda neler yapabilir, sahte parayı nasıl anlayabilir? Sahte para nasıl anlaşılır sorusunun yanı sıra banknot seri numarası kontrol etme işleminin nasıl yapılacağını da yazımızdan öğrenebilirsiniz. Seri Numaradan para bulunur mu, Banknot seri no kontrol işlemi hakkında bütün bilgiler…

Sahte para nasıl anlaşılır başlığı altında gerçek Türk Lirası banknotlarda yer alan özellikleri sizler için derledik. Ayrıca elinizdeki banknotun seri numarasını sorgulayabileceğiniz bir alt yapı var mı sorusunun cevabını da yazımızın devamında okuyabilirsiniz. Banka devlet garantisi 2020 yılı için ne kadar banka devlet garantisi 2020 sorgulama için de buraya göz atabilirsiniz.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte paraların anlaşılmasının pek çok yolu vardır. Gerçek Türk Lirası banknotlarda bulunduğu halde sahte paralarda bulunmayan bazı özellikler şunlardır.

  • Banknot kağıdı dokusu gerçek banknotta ve sahte banknotta farklıdır.
  • Filigran adı verilen gizli Atatürk portresi gerçek TL banknotlarında bulunmaktadır. Bazı sahte paralarda hiç bulunmamakta, bazı sahte paralarda ise kötü şekilde taklit edilmiş durumdadır.
  • Kılcal lifler ya da güvenlik elyafları denilen çıplak gözle görülmeyen ve UV ışık altında belli olan şeritler sahte paralarda ya hiç olmamakta ya da kalitesiz şekilde taklit edilmektedir.
  • Orijinal banknotlarda o banknota ait rakam ve TL harflerinin bulunduğu emniyet şeridi bulunmaktadır. Sahte banknotlarda emniyet şeridi ya hiç bulunmamakta ya da kötü bir taklidi yer almaktadır.
  • Orijinal banknotlarda renk değiştiren şerit baskı yer almaktadır. Bu şerit baskı sahte paralarda bulunmaz yahut şerit değiştirmez.
  • Orijinal paralar ile sahte banknotlar arasında birkaç milimlik de olsa boyut farkı olabilmektedir.
  • Orijinal banknotta örneğin “Merkez Bankası” yazısı kabartmalı şekildedir. Sahte paralarda bu kabartmalı yazılar genellikle yoktur.
  • Orijinal banknotların ön yüzünde, Atatürk portresi ceketinin sağ tarafında bulunan yedi köşeli ve motifli rozet içinde gizli bir görüntü yer almaktadır ve bu bölümde ilgili banknotun ederi rakamla yazılıdır. Sahte banknotlarda bu bölümde banknot rakamı bulunmaz.

Seri Numaradan Para Bulunur Mu? Banknot Seri No Kontrol Edilebilir Mi?

Yukarıda saydığımız tüm yöntemlerin yanı sıra, şüphelenilen banknota dair çok daha kolay bir kontrol etme yöntemi bulunmaktadır. İnternet erişimi bulunulan bir alanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesine girilerek; buradan banknot sorgulaması yapılabilir.

Banknot seri numarası kontrolü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesine girildikten sonra şu aşamalar takip edilmelidir.  Ana Menü – Banknotlar – Sahte Banknotlar – Dolaşımda Ele Geçirilen Sahte Türk Lirası Banknotların Seri ve Sıra Numaralarından Sorgulanması. Banka devlet garantisi 2020 yılı için ne kadar banka devlet garantisi 2020 sorgulama için de buraya göz atabilirsiniz.