Banka Kredi Faiz Oranları ve Mevduat Faiz Oranları Okuma

Banka Kredi Faiz Oranları ve Mevduat Faiz Oranları Okuma

11 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Finansal okur yazarlık, ekonomideki gelişmeleri takip edebilmek, takip edilen gelişmeleri de anlayabilmek adına kritik öneme sahip. Çevremizde dönüp duran ekonomi konuları ve sürekli medyada akan rakamları anlamlandırabilmek ancak finansal okur yazarlığın geliştirilmesi ile mümkün. Banka kredi faiz oranları ve mevduat faiz oranları anlamak da aynı kapsamda değerlendirilebilir.

Banka Kredi Faiz Oranları ve Mevduat Faiz Oranları Nedir?

Bankalar tarafından sunulan kredilerin faiz oranları hali hazırda konut kredileri için “aylık” yüzde 0,82 seviyelerinden başlamakta ve yukarıya doğru çıkmaktadır. Piyasada aylık yüzde 1,3 faiz oranından dahi konut kredisi veren banka mevcuttur. Konut kredilerinin de diğer kredilerin de faiz oranları; vade, kredi meblağı ya da müşteri notuna göre artış göstermektedir. Bu faiz oranı verilirken genellikle “aylık” ibaresi kullanılmaz. Oysa bu nokta kritiktir. Zira kredi faiz oranlarının aylık olduğu idrak edilirse, aslında ödenmesi gereken faiz oranlarının da aslında çok daha yüksek olduğu anlaşılacaktır. Banka kredileri için buraya göz atabilirsiniz.

Şöyle ki; aylık yüzde 0,95 seviyesinden konut kredisi kullanan bir müşterinin yıllık kredi faizi yüzde 11,4 seviyesinde olacaktır. Bu orana müşteriye yansıtılacak kredi tahsis ücreti yani halk tarafından tabir edilen adıyla “dosya masrafı” ise dahil değildir. Hayat sigortası, konut sigortası, DASK poliçe primleri de bu oranın haricindedir. Bu maliyetlerin tamamı müşteri tarafından karşılanacağı için kredinin yıllık maliyet oranı daha yüksek seviyeleri bulacaktır.

Vadeli Hesaplarda Yüksek Faiz Veriliyor! (Mu)?

Vadeli hesaplar bankalar tarafından müşterilerine sunulan ve mevduat karşılığında getiri imkanı tanınan hesaplardır. Bankalar en yüksek faizi kendilerinin verdiğini iddia ederek reklamlar düzenlemekteler. Piyasada gerçekten de yüksek faiz veren bankalar da mevcut. Bu noktada da vadeli hesabın süresi ve o süre için belirtilen faiz oranı hesabı iyi yapılmalıdır. Vadeli hesap ve yatırım kanalları için buraya göz atabilirsiniz.

Ayrıca önerilen vadeli hesap faiz oranının net oran olmadığı da unutulmamalıdır. Bunun üzerinden vatandaş gelir vergisi ödenek durumundadır. Tabii ki bu duruma bankanın yapacağı bir şey yoktur, zira bu yasal bir vergidir. Bununla birlikte müşterinin kredi kullanırken cebinden çıkacak “net” meblağı ve vadeli hesaptan elde edebileceği “net” meblağı öğrenmesi önem arz etmektedir.

Rakamların büyüsüne ve cazibesine kapılmamak ve sonunda acı gerçekle yüzleşmemek adına kredi faizleri ve maliyetleri ile vadeli hesap faizleri ve getirileri iyi hesaplanarak doğru adım atılmalıdır.