Banka Hisseleri Neden Yükselmiyor Aksine Düşüyor?

Banka Hisseleri Neden Yükselmiyor Aksine Düşüyor?

10 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Borsa İstanbul 2020 yılına yükseliş trendinde “merhaba” dedikten sonra; ülkemizde ilk Covid-19 vakasının görüldüğünün açıklanmasının akabinde gerilemeye başladı. 21 Ocak’ta 1238 puanı aşan BIST 23 Mart’ta 825 puana kadar düştü. Bu noktadan toparlanmaya başlayan Borsa İstanbul dalgalı bir seyirle 9 Ekim Cuma Günü’nü 1165 puandan kapattı. BIST 825 puandan 1165 puana gelirken pek çok farklı sektördeki onlarca hisse prim yaptı. Ancak bankacılık sektörü ve banka hisseleri yükseliş bir yana, düşmeye devam etti. Bu durum doğal olarak; “banka hisseleri neden yükselmiyor aksine düşüyor?” sorusunu akıllara getiriyor; madde madde açıklayalım…

Banka Hisseleri Neden Yükselmiyor Aksine Düşüyor?

Önce banka hisseleri neden ucuz, neden yükselmiyor, neden düştü sorularının cevaplarını verelim, akabinde; düşmeye devam eder mi, ne zaman çıkar, banka hisseleri yorumları neye göre yapılmalı noktasına geçelim… Banka hisseleri şu nedenlerle düştü ve yükselmiyor:

– Covid-19 (nam-ı diğer Corona Virüs) insan hayatını olduğu kadar ekonomiyi de etkiledi. Piyasa durgunlaştı, pek çok ekonomi resesyona girdi. Bu durum küresel bazda bankacılık hisselerini olumsuz yönde etkiledi. Bir de ülkemiz özelindeki şartlar mevcut. Şöyle ki…

– Ülkemizdeki bankaların yurt içi yerleşiklerden topladıkları mevduat, verdikleri kredileri karşılamamakta… Bu nedenle ve farklı saiklerle bankalar yurtdışından dolar/ Euro bazında borçlanmaktadır. Dolar ve Euro ise TL karşısında sürekli değer kazanmakta. Bankaların döviz ile borçlanırken TL ile kazanmaları gelecek perspektifinin negatif konumlanmasına neden oldu.

– Kamu bankalarının başta inşaat sektörünün hareketlenmesi amacı ile verdiği konut kredilerinin faiz oranları piyasa gerçekleri ile örtüşmemekteydi. Öyle ki; konut kredilerinde faiz oranı bir ara aylık yüzde 0,64’e kadar geriledi. Ancak söz konusu faiz oranı resmi rakamlardaki enflasyon oranının dahi altında idi. Bankanın enflasyon oranının altında faizle kredi vermesi direkt eksi yazması demektir.

– Kamu bankalarının realiteyle örtüşmeyen şekilde düşük faizli verdiği krediler özel bankaları zora soktu. Onlar da olabildiğince kredi faizlerini düşürme yoluna gittiler ancak bunun reel ekonomide bir karşılığının olmadığını biliyorlardı. Böylesi bir ortamda yabancı yatırımcı ülkemizde bankacılık sektörüne yatırım yapmamaya, yaptığı yatırımı da geri çekmeye başladı.

– Düşük faizle verilen konut ve tüketici kredilerine rağmen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in öngörüsü ülkemizdeki batık kredi oranının yüzde 5’ten yüzde 20’ye yükseleceği yönünde. Yani bankalar verdiği her 5 liralık kredinin 1 lirasını geri alamayacak. Bu durum banka hisselerine yatırım yapmayı düşünen büyük yatırımcı tarafından takip ediliyor ve doğal olarak banka hisselerine yatırım yapılması tercih edilmiyor.

– Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından ülkemizdeki bankaların pek çoğunun kredi notlarının düşürülmesi.

– Türk Lirası tarihinin en düşük seviyesinde bulunuyor. Aslında bu durum BIST’te hisselerin değerinin artması anlamına gelmeli. Zira yabancı yatırımcı daha az para harcayarak daha çok varlık sahibi olabilecek duruma geldi. Ancak düşük TL’ye rağmen ülkedeki ekonomik durgunluk ve işsizlik, verilen kredilerin geri ödenmesinde sorun olacağını ve bu nedenle bankaların karlılığının düşeceğinin öngörülmesi yabancı yatırımcının bu alandan kaçmasına neden oldu.

– Kambiyo vergisi getirilmesi ve ardından kaldırılması (düşürülmesi) vb. gibi uygulamalar bankalara yapılacak yatırımı yastık altına ve farklı alanlara yöneltti. Yabancı yatırımcı için ise tercih diğer gelişmekte olan ülkelere kaydı. Yatırımcı her şeyden önce güven ve öngörülebilirlik ister.

– Merkez Bankası’nın TL’deki değer kaybına rağmen faiz artışı için uzun süre çekimser kalması, ek olarak piyasa beklentilerine nazaran geç bir müdahalede bulunması bankacılık sektörünü ve dolayısıyla banka hisselerini negatif etkiledi.

Bunlara ek olarak Bankacılık sektörünü dolaylı da olsa etkileyen farklı pek çok faktör de sayılabilir.

Banka Hisseleri Ne Zaman Yükselir, Nasıl Değerlenir? 2021 ve 2022 Banka Hisseleri İçin Nasıl Geçer?

Banka hisselerinde artış bekleyen pek çok BIST yatırımcısı bulunuyor. Yüksek seviyeden banka hissesi satın alan ve hissedeki değer kaybı ile zarara uğrayan yatırımcılar önümüzdeki yıl için yorum, tahmin ve ön görü beklentisi içine girmiş durumdalar. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte; banka hisselerinin geleceğine dair şu yorumlar yapılabilir…

  • Covid-19’da 2. dalga sonbahar aylarında global çapta başlamasına rağmen; aşı çalışmaları da olanca hızıyla sürüyor.
  • Virologlar ve pandemi için öngörüde bulunan uzmanlar Covid-19’un en geç 2021 yılı sonunda etkisini yitireceğini öngörüyorlar. Bu durumun çok daha erken olabileceğini düşünen bilim adamları da mevcut…
  • Covid-19’daki olumlu gelişmelerin banka hisseleri başta olmak üzere BIST’te işlem gören bütün hisselere ve piyasalara genel olarak olumlu yansıyacağı malum.
  • ABD Başkanlık seçimleri için yapılan anketlerde rakibi Trump’a göre önde görünen Biden, seçilmesi durumunda piyasalara önemli miktarda dolar enjekte edeceğinin sinyallerini veriyor.
  • TL’deki aşırı değer kaybına rağmen ülkemizdeki bankaların karlılığı sürüyor. Uluslararası rezerv para birimleri kıstasında değerlendirildiğinde karlılık cazibesini yitirse de, TL bazında bankalar kar etmeye devam ediyor.
  • Bankaların sermaye yeterliliklerinde bir problem görünmüyor.
  • Bilhassa özel bankalar kredi musluklarını kısarak kriz dönemini başarılı şekilde yönetiyorlar.
  • BDDK bankacılık sektörünü ve bankaları düzenli olarak denetliyor.
  • Bankalardaki mevduatların 150.000 TL ve karşılığı döviz miktarının TMSF garantisinde olması bankalara duyulan güvende bir diğer önemli etken.

Yukarıdaki faktörler banka hisselerinin tırmanışa geçebileceğine yönelik olarak düşünen uzmanların sıraladığı faktörler. Ancak her bir görüşün aksini iddia eden piyasa yorumcularının bulunduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Hemen her konuda olduğu gibi yatırımcının; riski, kazancı, etkenleri ve gelişmeleri kendi düşünce yapısı doğrultusunda değerlendirip karar alması gerekmektedir.

Borsa İstanbul Resmi Sitesi: https://borsaistanbul.com/tr/