Bank J. Safra Sarasin Kimin Joseph Safra Kimdir?

Bank J. Safra Sarasin Kimin Joseph Safra Kimdir?

29 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye’de pek çok yabancı bankanın şubeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde şubesi bulunmayan ancak temsilcilik ile faaliyet gösteren bankalar da yer almaktadır. Bu finans kuruluşlarından biri de Bank J. Safra Sarasin isimli Safra Grup’a ait olan bankadır. Safra Grup Yönetim Kurulu Başkanı Joseph Safra’dır. Joseph Safra 1938 yılında Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta dünyaya gelmiştir. Bank J. Safra Sarasin Kimin Joseph Safra kimdir daha yakından bakalım…

Bank J. Safra Sarasin Kimin Joseph Safra Kimdir?

Dünyada toplam 1 trilyon doların üzerinde bir varlığı yöneten Safra Grup’a içeriğimizin devamında ayrıca değineceğiz. Bu kısma geçmeden önce ülkemizde de temsilciliği bulunan Bank J. Safra Sarasin hakkındaki bilgileri verelim.

Bank J. Safra Sarasin Ltd (2013 yılına kadar ki ismi “Bank Sarasin & Co. Ltd”), 1841 yılında kurulmuştur ve merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunmaktadır. Hali hazırda Brezilya Safra Grubuna aittir. Bank J. Safra Sarasin 2013 yılında Safra Group’un Bank Sarasin & Co. Ltd’yi satın alması ve Bank Jacob Safra İsviçre iştiraki ile birleştirmesiyle oluşturulmuştur. Safra Grup’tan bağımsız olarak, yalnızca Bank J. Safra Sarasin 2200’den fazla çalışanı vardır.

Safra Group Nedir Jacob Safra Kimdir?

Joseph Safra günümüzde uluslararası bir bankacılık grubu halinde olan Safra Group’un yönetim kurulu başkanıdır. Joseph Safra’nın kökleri coğrafyamıza kadar uzanır. Zira Joseph Safra’nın babası Jacob Safra 1891 yılında Halep’te dünyaya gelmiştir. Söz konusu tarihte Halep bir Osmanlı kentiydi.

Jacob Safra; babasının altın ticareti ve bankerlik olarak başladığı ticari faaliyetlerini önemli ölçüde geliştirmiştir. Beyrut, Halep, İstanbul ve İskenderiye arasındaki altın ticaretinin önemli bir kısmını yöneten Safralar “Lübnanlı Yahudi bir aile” olarak bilinmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu 1918’de parçalanınca Jacob Safra; 1920’lerde ailesinin altın ve döviz bozdurma konusundaki uzun deneyimlerinden yararlanarak Beyrut’ta aile bankasını açtı. Lübnan’daki üssü ile Jacob E. Safra Bankası; Safra’lara işlerini ve kişisel mali çıkarlarını özen ve ihtiyatla yönetmeleri için güvenen Suriye ve Lübnan’ın zengin Sefarad Yahudi ailelerinin çoğu için tercih edilen banka haline geldi.

Banka, ilerleyen yıllarda; Banque de crédit ulusal S.A.L olarak yeniden adlandırıldı. 1952yılında Baba Jacob Safra dört oğluyla Brezilya’ya göçmüştür: Elie, Edmond, Joseph ve Moise. 1955 yılında Brezilya’da da bildikleri işi yapmak adına bir finans kuruluşu kurmuşlardır. Halep’te başlayan serüven 1963 yılında Jacob Safra için Sao Paulo’da sona ermiş ve hayata gözlerini yummuştur.

Joseph Safra, Jacob Safra’nın 1938 yılında dünyaya gelen evladıdır. Hali hazırda kişisel servetinin 23 milyar dolar seviyesinde olduğu hesaplanan Joseph Safra, Safra Group’un Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Brezilya’nın en zengini ve dünyanın da en zengin 52. kişisi olduğu bilinmektedir.

Bank J. Safra Sarasin Türkiye Temsilciliği İletişim Bilgileri

Dünya çapında pek çok ülkede onlarca farklı şirket ile faaliyet gösteren Safra Group’un 2013 yılında satın aldığı Bank J. Safra Sarasin’in ülkemizde bir temsilciliği bulunmaktadır. Bankanın iletişim bilgileri şu şekildedir.

  • BANK J. SAFRA SARASIN AG TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ ADRES: Süzer Plaza, Askerocağı Cad. No:6,Kat:22,Daire:2201 34367 Elmadağ / Şişli / İstanbul
  • BANK J. SAFRA SARASIN AG TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ TELEFON: (212) 952 99 00
  • BANK J. SAFRA SARASIN RESMİ WEB SİTESİ: https://www.jsafrasarasin.ch/internet/ch/