Bank Ekspres Nedir Bank Ekspres’e Ne Oldu?

Bank Ekspres Nedir Bank Ekspres’e Ne Oldu?

1 Mayıs 2020 1 Yazar: Emine Zaman

18 Şubat 1992 tarihinde kurulan Bank Ekspres hızlı bir gelişim sürecine girmiştir. Kısa zamanda şubeleşme çalışmalarını tamamlayan banka Doğuş Holding’in dikkatini çekmiş ve 1994 yılında Doğuş Holding tarafından satın alınmıştır. Bank Ekspres 1997-1998 yılında Galatasaray’ın efsane parçalı formasının sponsoru olmuştur. Galatasaray söz konusu yıllarda tarihi başarılara imza atmıştır. 4 sene üst üste şampiyonluk sürecindeki Galatasaray, bu sürecin sonunda UEFA Kupası’nı ve UEFA Süper Kupayı almıştır. Bank Ekspres Nedir Bank Ekspres’e Ne Oldu haberimizde detayları inceleyelim…

Bank Ekspres Nedir Bank Ekspres’e Ne Oldu?

Bank Ekspres’in 1997 yılında Doğuş Holding tarafından Korkmaz Yiğit Holding’e satışı yapılmıştır. 23 Ekim 1998 tarihinde bankanın öz kaynaklarını aşacak seviyede zarar etmesi nedeniyle Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine geçmiştir. Bank Ekspres 30 Ekim 2001 tarihinde Tekfen Holding tarafından satın alınmıştır ve ismi Tekfenbank olmuştur.

Faaliyetlerine 6 yıl boyunca Tekfenbank adı ile devam eden banka, 2007 yılında Eurobank EFG tarafından bir kısım hissesi satın alınmış ve ismi Eurobank Tekfen olmuştur. Eurobank Tekfen 28 Ocak 2013 tarihinde ortakları EFG Eurobank ve Tekfen Holding tarafından Kuveyt merkezli Burgan Bank’a satılmıştır. Bu satışın akabinde bankanın adı Burgan Bank olarak değiştirilmiştir. Burgan Bank halen ülkemizde faaliyet gösteren bankalar arasında yer almaktadır. Burgan Bank hakkında bilgilere buradan sahip olabilirsiniz.

Bank Ekspres dönemin önemli bankaları arasında yer almakla birlikte spordan sanata pek çok alanda da sponsor olmuştur. Bu sponsorluk alanlarından biri de ülkemizi Avrupa Kupalarında başarı ile temsil etmiş Galatasaray’ın forma sponsorluğudur. Bu nedenle kısaca Bank Ekspres ve Galatasaray sponsorluğuna da değinmekte fayda var.

Bank Ekspres ve Galatasaray

Galatasaray’ın Türk Futbol tarihine geçen unutulmaz başarılara imza atmaya başladığı yıllarda 1 yıl süre ile forma sponsoru olan Bank Ekspres, 90’lı yılların Galatasaraylıları tarafından yakından bilinmektedir. 90’lı yıllarda çocuk olan pek çok Galatasaraylının ilk formaları efsane parçalı formadır ve üzerinde Bank Ekspres’in ismi göze çarpmaktadır.

Bank Ekspres hakkında detaylı bilgi verdiğimiz haberimizin akabinde; ülkemizin onlarca yıllık bankacılık tarihi boyunca ülkemizde kapanan bankaların hangileri olduğunu görmek ve bu bankalar hakkında da bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.