Baidu Nedir? Baidu Arama Motoru!

Baidu Nedir? Baidu Arama Motoru!

25 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Baidu Çin’in en büyük arama motoru şirketidir. Çin’de Google’a benzemekte olup, benzer ürünler sunar lakin yerli arama motoru olarak bilinmektedir. Çin’de kullanıcıların yüzde 70’inden fazlası Baidu’yu kullanmaktadır. Başarısını yerelleşebilme özelliğine bağlayan Baidu’nun sloganı “38 farklı yolla ben deseniz de, biz sizi anlıyoruz.” şeklindedir. Baidu nedir hakkında detaylı bilgi haberin devamında yer almaktadır.

Baidu Nedir? Baidu Ne Zaman Kuruldu?

Çin’in arama motoru şirketi olan Baidu 1 Ocak 2000 tarihinde Robin Li ve Eric Xu tarafından kurulmuştur. Robin Li Çin’in harika çocuğu olarak adlandırılmaktadır. Baidu kurulduğu dönemde Çin’in internet pazarının kontrolü Google ve Yahoo’nun elinde idi. Yerli arama motoru şirketi kuruluşunun 3. yılında internet pazarının yaklaşık 3’te birini eline aldı. Baidu 2005 yılında Baidu halka açıldı ve akabinde ülkede internet pazarının yüzde 60’ını eline alarak Google ve Yahoo’yu arkada bıraktı.

VİOP’ta akşam seansı Ocak 2020’de başlıyor haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Günümüzde Baidu, dünyadaki en büyük 2. arama motoru ve Çin arama motoru pazarının yüzde 75’ine sahip durumda. Kurulduğu günden bu yana hızla yükselişini sürdüren Baidu, Nasdaq 100 endeksine giren ilk Çin şirketi olması özelliği ile de bilinmektedir. 2018 yılı verilerine göre şirketin piyasa değeri 90 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Baidu’nun Google benzer bir kazanç sistemi bulunmaktadır. Reklamlardan kazanç sağlayan arama motoruna reklam verenler, reklamlarının tıklanmasını tetikleyecek anahtar kelimeler için teklif vermektedirler. Arama sonuçlarında ön plana çıkmak isteyen firmalar öncelikli yerleşim sağlamak için ödeme gerçekleştirebilirler. Baidu’nun en önemli rakiplerinden 3’ü, Google Hong Kong, Yahoo Çin ve Microsoft Bing’tir. Baidu dünyanın en büyük Al ve internet şirketlerinden biridir. Apollo Project, Baidu’nun küresel çapta ortaklarla birlikte çalıştığı ve dünyanın önde gelen özerk sürüşü olan Al programıdır.

Baidu’da bulunan Global İşletme Birimi dünya çapında 2 milyarı aşkın aktif kullanıcıya uygulama ve hizmet sağlamaktadır. Söz konusu uygulamalar, indirilebilir içerikler Baidu App Store ile Shouji Baidu’da yer almaktadır. Şirketin reklam platformu ise DU Reklam Platformu olarak bilinmektedir