Azimo Para Transferi Türkiye İçin Nasıl Yapılır?

Azimo Para Transferi Türkiye İçin Nasıl Yapılır?

19 Eylül 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi çoğu zaman hem pahalı hem de meşakkatli bir süreç gerektiriyor. Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için hem ucuz hem de kolay bir yol arayanlar; Azimo ile işlem yapabilirler. Uluslararası havale şirketlerinden biri olan Azimo hakkında içeriğimizde; Azimo nedir, ne zaman kuruldu, hangi ülkenin, ne kadar masraf alır, Azimo para transferi Türkiye için nasıl yapılır ve ne kadar sürer gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Azimo Nedir, Ne Zaman Kuruldu, Hangi Ülkenin, Ne İşe Yarar?

Azimo, finansal teknoloji sektöründe faaliyet göstermektedir ve “çevrimiçi havale servisi” olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası para transferi için kullanılmaktadır. Hızlı ve kolay para gönderimini türdeşlerine göre daha ucuza, daha az masrafa gerçekleştirme imkanı sağlamaktadır. Para gönderme alma için bütün şirketlere ve seçeneklere buradan göz atabilirsiniz.

2012 yılı Ocak ayı itibari ile kurulmuştur. Kurucuları Michael Kent, Marta Krupinska, Ricky Knox ve Marek Wawro olarak kayıtlarda yer almaktadır. Günümüzde CEO görevini Michael Kent üstlenmektedir. İlk merkezi İngiltere’nin Başkenti Londra’dır. Günümüzde merkezi Hollanda’nın Başkenti Amsterdam’da bulunmaktadır.

Azimo’nun kendisi için yaptığı tanımlama ya da açıklama şu şekildedir: “The faster, safer way to send money anywhere in the world. Faster, cheaper, global money transfers. Because your hard work deserves more”. Dünyanın herhangi bir yerine para göndermenin daha hızlı ve daha güvenli yolu. Hızlı ve ucuz küresel çapta para transferi. Çünkü sizin sıkı çalışmanız daha fazlasını hak ediyor. Para transferi için bütün şirketlere ve seçeneklere buradan göz atabilirsiniz.

Azimo Para Transferi Türkiye İçin Nasıl Yapılır, Güvenli Mi?

Azimo dünya çapında 200’den fazla ülkeye para gönderme ve alma hizmeti vermektedir. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer almaktadır. Almanya’dan, Fransa’dan, Hollanda’dan, Avusturya’dan, Amerika’dan, Belçika’dan ya da dünyanın farklı bir ülkesinden Türkiye’ye para gönderilebilir. Ayrıca sistem 60’dan fazla farklı para birimi için de para gönderme ve alma imkanı sağlamaktadır.

Türkiye’ye para yollama ya da Türkiye’den farklı bir ülkeye para gönderme işlemi Azimo resmi sitesi  https://azimo.com/en üzerinden hesap oluşturularak gerçekleştirilebilir. Azimo son derece güvenilir bir sisteme sahiptir ve bağımsız denetleyici kuruluşlar tarafından düzenli aralıklarla denetlenmektedir. Güncel olarak dünyada 1 milyondan fazla insana hizmet vermektedir.

Azimo ile yapılabilecek para transferi çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Banka Transferi: Azimo ile para gönderilmek istenilen kişinin banka hesabına transfer gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için Swift kodunun bilinmesi yeterlidir.
  • Nakit Transfer: Azimo’nun dünya çapında anlaşmalı olduğu 300 binden fazla banka ve yerel finans kuruluşları ile nakit toplama noktalarına para gönderilebilmektedir.
  • Mobil Cüzdan Para Yatırma: Mobil cüzdana para yatırma işlemi de Azimo aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Azimo Para Transferi Masrafı Ne Kadar, Para Gönderme Ne Kadar Sürer?

Azimo ile para transferi masraf tutarları; pek çok para gönderme/ alma firmasına nazaran çok daha uygundur. Üstelik Azimo döviz kurları da yine diğer transfer firmalarına nazaran daha yüksek seviyede bulunmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan gönderimlerde 500 Euro’ya kadar para transferi için 1,49 Euro masraf uygulanmaktadır. Bu tutar farklı ülkeler ve bölgeler için bir miktar daha artış gösterebilse de; diğer para yollama yöntemlerine nazaran çok daha uygundur.

Azimo ile para transferi; nispeten düşük meblağlar için çok kısa sürede sonuçlanmaktadır. Örneğin 500 Euro’luk bir meblağın gönderilene ulaşması birkaç dakika almaktadır. Transfer edilen tutarın yüksekliğine göre ya da gönderim / alım yapılan ülkelere göre süre uzayabilmektedir. Bununla birlikte gönderimlerin çok büyük bir kısmı 1 iş günü içerisinde alıcıya ulaşmaktadır.