AYDEM: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’den Aydem’e 75 Milyon Dolar

AYDEM: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’den Aydem’e 75 Milyon Dolar

9 Ağustos 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

AYDEM: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD’den Aydem’e 75 milyon dolar… Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD, Aydem Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi’nin 750 milyon dolarlık yeşil eurobond ihracına 75 milyon dolar yatırım yaptığını deklare etti. Aydem tarafından yapılan açıklamada 5,5 yıl vadeli yüzde 7,75 getirili 750 milyon dolarlık Eurobond ihracının geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde tamamlandığı açıklanmıştı. İçeriğimiz devamında haberimizin detayları yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca BIST 100 şirketleri 2021 listesi için de buraya göz atılabilir.

AYDEM: Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Aydem’e 75 Milyon Dolar Yatırım

Eurobond ihracına ilişkin açıklamalarda bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli yeşil bono ihracında toplam 1,6 milyar dolarlık talep gerçekleştiğini belirtti. İdris Küpeli tarafından yapılan açıklamada söz konusu Eurobond ihracının Türkiye’nin en büyük yeşil bono ihracı olma özelliğini taşıdığı da vurgulandı. Bölgesel olarak ise en büyük 3. yeşil bono ihracının gerçekleştirildiğini vurgulayan Küpeli; yatırımcıların çoğunun bireysel olduğunun altını çizdi.

Bono ihracından elde edilen gelirle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli; elde edilen gelir ile şirketin borçlarının ödeneceğini belirtti. Şirketin tüm borçlarını kapatmayı hedeflediklerini ifade eden Küpeli; şirket hisse değerindeki gerileme ile ilgili olarak da, hisse değerinin ederini bulması için yabancı yatırımcının gelmesi gerektiğini vurguladı. Geri alım planlayıp planlamadıkları noktasında ise; hisse geri alımı yapmama sebebi olarak bu durumun “kötü niyet” olarak algılanabileceğini düşündüklerini söyleyerek bu nedenle hisse geri alımı yapmadıklarını ifade etti.