Avusturya’da Asgari Ücret 2019

Avusturya’da Asgari Ücret 2019

18 Aralık 2018 1 Yazar: Emine Zaman

Orta Avrupa’da yer alan Avusturya Avrupa’da en fazla soydaşımızın yaşadığı ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Avusturya ekonomik olarak müreffeh ülkeler arasında yer alıyor. Avusturya’da asgari ücret ise bulunmuyor. Avusturya Avrupa’da asgari ücret uygulamasına gitmeyen pek çok ülkeden biri konumunda yer alıyor. Avusturya’da asgari ücret 2019 yılında ne kadar uygulanacak yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere Avusturya’da asgari ücret uygulaması yok. Peki yazımızın başlığı neden Avusturya’da asgari ücret 2019 şeklinde? Çünkü bu durumu bilmeyen okuyucularımız aramalarını bu şekilde yapıyorlar ve biz de okuyucularımıza ulaşabilmek adına onların aradığı şekilde konu oluşturuyoruz. Avusturya’da asgari ücret uygulaması olmasa da Avusturya’daki en düşük ücretler hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Avusturya emeklilik sistemi nasıldır, Avusturya emeklilik sistemi ve Avusturya yeni kanunlar ile ilgili de buraya göz atabilirsiniz.

Avusturya’da En Düşük Ücret Ne Kadar?

Avusturya’da kişi başına düşen gelir 2018 yıl sonu itibari ile 53,764 Amerikan Doları seviyesinde. Kişi başına düşen gelir düzeyi ile Avusturya dünyanın en zengin 14. ülkesi olarak kayıtlarda yer alıyor. Avusturya’daki bu gelir düzeyi ülkedeki gelir adaletinin üst seviyede sağlanması ile tabana da olabildiğince yayılmış durumda.

Avusturya’da ücretler devlet tarafından kontrol edilmekte. Yaşa göre ücret tarifesinin uygulandığı Avusturya’da kişilerin çalışmaya başlayabileceği minimum yaş 15 olarak belirlenmiş. 15 yaşındaki bir kişi için çalıştığı saat başına belirlenmiş en düşük ücret ise 5,1 Euro düzeyinde bulunuyor. Bu ücret yaş ilerledikçe artıyor. Aynı zamanda yapılan işe göre de verilen ücretler için belirlenmiş alt limitler bulunuyor. Avusturya’da 15 yaşındaki bir gencin dahi ayda kazanacağı minimum tutar bin Euro’nun üstündedir.

18 yaş üzerinde vasıfsız çalışan bir kişinin Avusturya’da kazanacağı ücret ise aylık 1600 Euro civarındadır. Ancak buna ek ücretler ve primler dahil değildir. Zira Avusturya’da pek çok sektörde uygulanan yılda 14 maaş sistemi dahil edildiğinde aylık gelir 1800 Euro’nun da üzerine çıkmaktadır. Yani kabaca bir rakam isteyenler için Avusturya’da 2019 yılında asgari ücret 1800 Euro olarak uygulanacaktır denilebilir. Buna ek olarak şunu da belirtmekte yarar var. Avusturya’da toplam çalışanlar içerisinde asgari ücret seviyesinde kazananların oranı yüzde 5’in altındadır. Yani çalışan kişilerin yüzde 95’i asgari ücretin üzerinde aylık gelir elde etmektedir. Avusturya yeni kanunlar 2019 ve Avusturya’da bayanların emeklilik koşulları ile ilgili de buraya göz atabilirsiniz.