Avusturya Ev Arama ve Avusturya Kayıt Bürosu Başvuru

Avusturya Ev Arama ve Avusturya Kayıt Bürosu Başvuru

13 Şubat 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Avusturya’da ev arama, ev kiralama ve kayıt bürosuna başvuru yapma Türkiye’ye nazaran çok daha sıkı ve belirli ritüellere sahip işlemlerdir. Bu yazımızda kısa kısa; Avusturya’da ev arama, Avusturya’da ev kiralama ve Avusturya’da kayıt bürosuna başvuru yapma konularına değineceğiz. Avusturya ev arama ile başlayalım.

Avusturya Ev Arama

Avusturya’da ev aramak genellikle internet üzerinden gerçekleştirilen bir eylemdir. Gerek ev sahipleri ve gerekse de emlak ofisleri kiralık ve satılık evleri internet üzerindeki portallarda ilan etmektedirler. Bu internet sitelerinden aranılan evin özelliklerine göre ilanlara bakılabilir. Bu konuda pek çok site vardır Avusturya’da. Bu portallar Avusturya’da “Wohnungbörsen” olarak bilinir.

Ev ararken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de şudur. Avusturya’da “kira” ibaresi ev kiralama ilanlarında “Nettomiete” olarak geçmektedir. Ancak bu ibarenin karşılığında yazan tutar sadece evin kullanımı için verilmesi gereken tutardır. Buna ek olarak su giderleri, depozito, çöp toplama giderleri ve bina bakımı gibi tutarların da bulunduğu brüt kiraya ise “Bruttomiete” ya da “Warmmiete” denilmektedir. Avusturya’da ev kiralayan kişi mutlaka “Bruttomiete” ya da “Warmmiete” kapsamında nelerin yer aldığını açığa kavuşturmalıdır. Aksi halde sonradan ev sahibi ile sorunlar yaşayabilecektir. Avusturya kira sözleşmesi ve Avusturya kira sözleşmesi feshi konusunda bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.

Avusturya Kayıt Bürosu ve Avusturya Kayıt Bürosu Başvurusu!

Avusturya’da aranan ev bulunduktan ve ev sahibi ile sözleşme yapıldıktan sonra gerçekleştirilmesi gereken önemli bir adım daha bulunmaktadır. Bu da Avusturya Kayıt Bürosuna gitmek ve başvuru yapmak Avusturya kayıt bürosu başvurusu Avusturya’da ev alan, ev kiralayan, kiralık evini değiştiren; kısacası ikametini değiştiren herkesin yapması gereken bir işlemdir. Avusturya’da yeni bir daireye taşınan kişi yetkili kayıt bürosuna giderek başvuru yapmak durumundadır.

Avusturya kayıt bürosu başvurusu şahsen gidip yapılabileceği gibi; posta yolu ile de yapılabilecektir. Reşit (18 yaş üstü) kişiler kendileri bu işlemi yapabilirken; reşit olmayan kişilerin ise velileri bu işlemi onlar adına yapmak durumundadırlar. Avusturya kayıt bürosu başvurusu için istenilen en önemli belge “ikamet kayıt formu”dur. Avusturya ikamet kayıt formu büfelerden alınabileceği gibi, yetkili kayıt bürosundan da alınabilir ya da internetten indirilebilir. Avusturya ikamet kayıt formu indirme adresi için “help.gv.at” linki kullanılabilir. Euro öncesi Avusturya para birimi Avusturya Şilini hakkında da buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.