Avusturya Eski Para Birimi Avusturya Şilini

Avusturya Eski Para Birimi Avusturya Şilini

22 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan Avusturya, Avrupa ortak para birimi olan Euro’ya geçmeden önce Şilin’i kullanıyordu. 2002 yılı öncesinde Avusturya eski para birimi olarak uzun yıllar boyunca Avusturya Şilini kullanılmıştı. Avusturya Eski Para Birimi Avusturya Şilini hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Avusturya Eski Para Birimi Avusturya Şilini

Yazımızın devamında şu soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Günümüzde Avusturya’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor? Avusturya Para Birimi Euro Mu? Avusturya Eski Para Birimi Nedir? Avusturya Şilini Halen Geçerli Mi? Avusturya Şilini Ne Zaman Tedavülden Kalktı? Avusturya Şilini Euro İle Değişim Yapılabilir Mi? Avusturya Şilini Kaç Euro Eder? 1 Euro Kaç Avusturya Şilini? Avusturya Şilini Kaç TL? Avusturya Şilini Ne Kadar? Avusturya Şilini Alt Birimi Nedir? Avusturya Şilini Banknotları Nelerdir? Şilin Banknotları! Avusturya Şilini Madeni Paraları Nelerdir? Avusturya Şilini Madeni Paraları!

Avusturya’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor? Avusturya Para Birimi Euro Mu?

Avusturya para birimi olarak Euro’yu kullanmaktadır. 2002 yılına kadar uzun yıllar boyunca para birimi olarak Şilin’i kullanan Avusturya 2002 yılında pek çok Avrupa Birliği ülkesi ile birlikte Euro’ya geçmiştir.

Avusturya Eski Para Birimi Nedir?

Avusturya eski para birimi Şilin’dir. Avusturya Euro’dan önce Avusturya Şilini kullanmaktaydı.

Avusturya Şilini Halen Geçerli Mi? Avusturya Şilini Ne Zaman Tedavülden Kalktı?

Avusturya Şilini 28 Şubat 2002 tarihinde tedavülden kaldırılmıştır. Avusturya Şilini tedavülden kaldırıldıktan sonra geçerliliğini sürdürmeye devam etmiştir. Şöyle ki; Avusturya Merkez Bankası, Avusturya Şilini karşılığında Euro vermektedir.

Avusturya Şilini Euro İle Değişim Süresi Var Mı?

Avusturya Şilini Avusturya Merkez Bankası’ndan Euro ile değiştirilebilmektedir. Avusturya Şilini ile Euro değişiminin herhangi bir son değişim süresi yoktur. İstenilen zamanda Avusturya Şilini Euro ile değiştirilebilmektedir.

Avusturya Şilini Kaç Euro Eder? 1 Euro Kaç Avusturya Şilini?

1 Avusturya Şilini yaklaşık 0,07 Euro etmektedir. 1 Euro takribi 14 Avusturya Şilini’ne denktir.

Avusturya Şilini Kaç TL? Avusturya Şilini Ne Kadar?

Avusturya Şilini tedavülden kaldırıldığı 2002 yılında yaklaşık 93 bin Türk Lirası’ydı. Günümüzde 1 Avusturya Şilini Türk Lirası bazında yaklaşık 47 kuruştur.

Avusturya Şilini Alt Birimi Nedir? Groşen Nedir?

Avusturya Şilini orijinal ismi Österreichischer Schilling’dir. Avusturya Şilini alt birimi Groschen’dir. Avusturya Şilini alt birimi dilimize Groşen olarak çevrilmiştir. 100 Groşen 1 Şilin’e eşittir.

Avusturya Şilini Banknotları Nelerdir? Şilin Banknotları!

Avusturya Şilini banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 20 Avusturya Şilini
 • 50 Avusturya Şilini
 • 100 Avusturya Şilini
 • 500 Avusturya Şilini
 • 1000 Avusturya Şilini
 • 5000 Avusturya Şilini

Avusturya Şilini Madeni Paraları Nelerdir? Avusturya Şilini Madeni Paraları!

Avusturya Şilini madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Groşen
 • 2 Groşen
 • 5 Groşen
 • 10 Groşen
 • 20 Groşen
 • 50 Groşen

Euro hakkında detaylı bilgiye de buradan göz atabilirsiniz.