Avrupalı Türkler THY’den Makul Fiyatlı Bilet İstiyor!

Avrupalı Türkler THY’den Makul Fiyatlı Bilet İstiyor!

3 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları yaz aylarında memleketlerine gelerek tatil yapıyorlar. Sezon yoğunluğundan dolayı artan uçak bileti fiyatları gurbetçileri bezdirmiş durumda. Memleketlerine gelebilmek için uçak biletlerine onca para döken Avrupalı Türkler THY’den makul fiyatlı bilet istiyor. Gurbetçilerin talepleri ve önerileri haberin devamında yer almaktadır.

Avrupalı Türkler THY’den Makul Fiyatlı Bilet İstiyor!

Avrupa’da yaşayan Türkler genellikle yaz sezonunda memleketlerini ziyaret etme, tatil yapıp dinlenme fırsatı buluyorlar. Tüm yıl çalışan ve tatil için gün sayan gurbetçiler uçak bileti fiyatlarından şikayetçi. Gerek sosyal medyadan gerek STK’lar aracılığı ile Türk Hava Yolları’na taleplerini ileten Avrupalı Türkler, uçak bileti fiyatlarında değişiklik yapılmamasından yakınıyorlar. Yaz sezonu için şimdiden Amsterdam- Kayseri uçak bileti fiyatı 650 Euro’ya yakın olduğunu söyleyen gurbetçiler THY’nin çağrılarına kulak vermediğini söylediler. Uçak bileti konusunda Türk Hava Yolları’nın belirleyici olduğunu söyleyen gurbetçiler diğer hava yolu şirketlerinin THY fiyatlarının 50 Euro altında fiyat belirlediklerini aktardılar. Örnek vermek gerekirse THY ilgili tarihte bilet fiyatını 700 Euro olarak belirlediğinde diğer hava yolu şirketleri de hemen bilet fiyatlarını artırıp 650 Euro yapıyorlar diye açıklamada bulunan gurbetçiler, yaz sezonu fahiş uçak bileti fiyatlarından bezdiklerini dile getirdiler.

Avrupa’da 500 Euro nerede bozdurulur haberi için buraya göz atabilirsiniz.

Avrupa’dan Türkiye’ye sezon dışı uçak bilet fiyatları 200-300 seviyelerinde olurken sezonda bu fiyat 500-600 Euro seviyelerine yükseliyor. Hatta bazı dönemlerde uçak bileti fiyatlarının  1000 Euro’ya vardığını deklare eden Avrupalı Türkler, bu para ile bir Hollandalı’nın Türkiye’de, 5 yıldızlı bir otelde 2 hafta tatil yapabildiğini vurguladılar. Biz bu para ile yalnızca memleketimize gelebiliyoruz diyen gurbetçiler isyan ettiler.

Gurbetçilerin THY’den Talepleri!

Memleketlerine fahiş bilet fiyatları ödemeden gelmek isteyen gurbetçiler, THY’den ucuz değil makul bilet fiyatları talep ettiler. Bilet fiyatları konusunda THY’ye öneriler sunan gurbetçilerin, önerileri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Türk Hava Yolları üç ya da daha fazla çocuk sahibi olan gurbetçilere özel kampanyalar düzenleyebilir.
  • Bilet fiyatlarında yaz sezonu için bir üst limit belirlenebilir. Böylelikle firmaların bilet fiyatlarını daha fazla yükseltemeyecekleri bir maksimum değer olur.
  • 2 ya da daha fazla çocuğu olan gurbetçiye yüzde 20 oranında bilet indirimi uygulanabilir.