Avrupa’da Banka Hesabı Açmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Avrupa’da Banka Hesabı Açmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

6 Şubat 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye devletler arasında bulunmaması nedeniyle, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB’ye üye ülkelerde banka hesabı açabilmeleri bir hayli zor. Özellikle çifte vatandaşlık sahibi olmayan kişiler için Avrupa’da banka hesabı açmak kimi zaman bir işkenceye dönüşebiliyor. Ülkeden ülkeye bazı farklılıklar görülse de, içeriğimiz devamında; Almanya’da banka hesabı açmak ya da yurt dışında herhangi bir ülkede banka hesabı açmak için izlenmesi gereken adımları bulabilirsiniz. Avrupa kredi olanakları için de buraya göz atabilirsiniz…

Avrupa’da Banka Hesabı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Yaşadığınız ülkedeki bir bankadan randevu alıyorsunuz. Randevuyu bankanın çağrı merkezinden veya bankaya şahsen giderek alabilirsiniz. Bankaya gidilir gidilmez hesap açılması maalesef pek mümkün olmuyor. Randevuya giderken yanınıza almanız gereken belgeler;

a) Türkiye’deki düzenli para geliri olan hesabınızın son 6 ayının dökümünü gösterir belge ve bu belgenin yaşadığınız ülkenin diline yeminli çevirmenden çevrilmiş hali.

b) Türkiye’deki gayri menkullerinizin tapusu ve bunların yeminli çevirmenden çevirisi.

c) TC kimliğinizin yeminli çevirmenden çevirisi ve orjinali.

d) SGK dan emekli aylığı alıyorsanız, emekli olduğunuzu gösteren (e-devletten çıktı) evrak ve yeminli çevirmenden çevirisi.

e) Yurt dışında yaşadığınız eve ait elektrik, su, gaz, internet veya telefon faturalarından birini alınız. Faturanın kendi üzerinize olması şart. Evli bile olsanız sizin üzerinize olması gerekiyor. Üstelik bahse konu faturaların mümkünse 3 aydır üzerinize kayıtlı şekilde düzenli olarak kesiliyor olması gerekiyor. Bu durum yurt dışında banka hesabı açmanın yanı sıra pek çok resmi işte karşılaşılan bir husus. Yurt dışında hemen hemen bütün resmi işlerde üzerinize kayıtlı fatura talep ediliyor.

f) Pasaportunuz ve kopyası.

g) Bahse konu ülkede oturma izniniz ve kopyası.

h) Türkiye Nüfus idaresi veya yurt dışında yaşadığınız ülkedeki bir Türk konsolosluktan vukuatlı nüfus kayıt örneği. Aynı şekilde söz konusu belgenin yaşadığınız ülkenin diline yeminli tercümandan çevrilmiş bir örneğinin de yanınızda bulunması gerekiyor.

Banka hesabınızı açtırırken yanınızda 50-100 Euro gibi bir meblağ bulunması da yararınıza olacaktır. Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Hollanda, Belçika vb. gibi Avrupa ülkelerinde birbirinden farklılık gösterebilse de bazı Avrupa bankaları hesap açılışı sırasında hesaba bir miktar para yatırılmasını talep edebilmektedirler.