Avrupa Merkez Bankası’nın İlk Kadın Başkanı Göreve Başladı!

Avrupa Merkez Bankası’nın İlk Kadın Başkanı Göreve Başladı!

1 Kasım 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Avrupa Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı göreve başladı. Christine Lagarde IMF’nin (Uluslararası Para Fonu) eski başkanı olarak görev yapmıştı. 18 Ekim 2019 tarihinde ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) başkanı olarak atanan Christine Lagarde göreve başladı. Christine Lagarde 8 yıl boyunca ECB’nin başkanlık görevini yürütecek.

Avrupa Merkez Bankası’nın İlk Kadın Başkanı Göreve Başladı!

Christine Lagarde Avrupa Merkez Başkanlığı’na atanan ilk kadın başkan oldu. 8 yıl boyunca ECB’nin başkanlık görevini yerine getiren Mario Draghi, görevini Christine Lagarde’a devretti. Christine Lagarde’ın Avrupa Merkez Bankası’nda yaşanan görüş ayrılıklarını yatıştıracağı tahmin ediliyor.

Christine Lagarde Uluslararası Para Fonu’nun başkanı iken ECB’nin başkanlığına adaylığı hasebiyle IMF Başkanlığı görevinden ayrılmıştı. Avrupa Birliği liderlerinin gerçekleştirdiği müzakerelerde Mario Draghi’nin yerine Christine Lagarde ismi uygun görülmüştü. Fransız kökenli Christine Lagarde 63 yaşında, avukat ve iş kadınıdır. Fransa’da Maliye Bakanlığı görevi yapan lakin Merkez Bankası konusunda bir tecrübesi olmamasından dolayı, piyasalar Christine Lagarde’ın ECB başkanlığı konusuna mesafeli yaklaşmışlardı.

Analistlerin yorumlarına göre Christine Lagarde bir ekonomist olmadığını lakin iyi bir ara bulucu olduğunu kaydettiler. Lagarde’ın ECB’de yaşanan görüş ayrılıklarını yatıştırması beklenirken, piyasanın stresli olduğu dönemlerde nasıl hareket edeceği de merak konusu. Lagarde’ın ittifak kurma ve müzakere yeteneği ön plana çıkıyor. Lagarde’ın Merkez Bankası yönetme tecrübesi olmasa dahi siyasi tecrübesi ile bu açığı kapatması bekleniyor.

Christine Lagarde’ın IMF Başkanlığı döneminde İrlanda, Yunanistan, Portekiz, İspanya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi ülkeler borçlarını ödeyemez duruma gelmişler ve Avrupa borç krizi dönemi yaşanmıştı. Bu dönemde Amerika’nın korumacı politikaları ile Çin’le yaşadığı ticari sıkıntıları yönetmede yapıcı ve uzlaşmacı tutumu ile başarısını göstermişti. Lagarde bu dönemde taraflara sıklıkla itidal çağrısı yapmıştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.