ASTOR Kaç Lot Verir? ASTOR Hisse İşlem Tarihi Ne Zaman?

ASTOR Kaç Lot Verir? ASTOR Hisse İşlem Tarihi Ne Zaman?

29 Aralık 2022 0 Yazar: Suat Bulut

Son dönemde SPK tarafından halka arzına onay verilen şirketlerden biri de Astor Enerji A.Ş oldu. Astor halka arzı onaylı izahnamesi yatırımcılar tarafından merakla beklenmekteydi. Astor kaç lot verir, talep toplama ne zaman, Astor ne zaman işleme başlayacak gibi soruların cevaplarını içeriğimizde açıklamaya çalıştık. İşte detaylar… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

ASTOR Talep Toplama Ne Zaman?

İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşları arasında bulunan Astor Enerji, transformatör ve anahtarlama ürünleri üretiyor. Alanında lider şirketlerden biri olan Astor’un halka arzının konsorsiyum lideri TEB Yatırım olacak. Astor Enerji’nin talep toplama tarihleri ise belli oldu. Astor, 11- 12 ve 13 Ocak (Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri) tarihlerinde talep toplayacak.

ASTOR Kaç Lot Verir? ASTOR Kaç TL’den Halka Arz Edilecek?

ASTOR kodu ile işlem görmeye başlayacak olan hissenin değeri 16,57 TL olarak hesaplanmış olup yüzde 24,60 oranla halka arz iskontosu uygulanarak 12,5 TL’den satışa sunulacağı belirtilmiştir. Oransal dağıtım şekli ile arzı gerçekleştirilecek olan payların yüzde 47’si bireysel yatırımcıya (82.250.000 LOT), yüzde 3’lük kısmı şirket çalışanlarına (5.250.000 LOT), yüzde 40’ı yurt içi kurumsal yatırımcıya (70.000.000 LOT) ve yüzde 10’luk dilimi ise yurt dışı kurumsal yatırımcıya (17.500.000 LOT) ayrılmıştır.

Ek satış hariç halka arz edilecek toplam pay adedi 175.000.000 LOT’dur. Halka arz büyüklüğü ek satış hariç yaklaşık 2,19 milyar TL; ek satış dahil ise yaklaşık 2,63 milyar TL’dir. Halka arz kapsamında T1 ve T2 bakiye kullanılamamaktadır. Astor kaç lot verir sorusunun cevabına gelecek olursak, diğer halka arzlara göre düşündüğümüzde yüzde 8 ile yüzde 12 arasında lot vermesi beklenmektedir. Ancak katılımın ne kadar olacağı bilinmediğinden bu sorunun tam olarak cevabı bilinemez.

ASTOR Hisse Ne Zaman İşlem Görecek?

Borsada Yıldız Pazar kapsamında işlem göremeye başlayacak olan ASTOR’un henüz ne zaman işleme başlayacağı henüz açıklanmadı. Talep toplama gerçekleştikten kısa bir süre sonra işleme başlama tarihi resmi olarak duyurulacaktır. Bununla birlikte ASTOR hissenin borsada 16 Ocak Pazartesi ile başlayan hafta içinde işlem görmeye başlaması beklenmektedir.

Astor Halka Arz Geliri ile Ne Yapacak?

Astor Enerji’den yapılan açıklamaya göre net halka arz gelirinin yüzde 50-60’ının; enerji santrali, mekanik fabrika, şarj istasyonları yapımı, alınması ve yenilenmesi yatırımlarında kullanılması hedeflenmektedir. Halka arz gelirinin yüzde 20- 25’i ile sermaye güçlendirilmesi ve yüzde 20- 25’i ile de finansal borçların ödenmesi hedeflenmektedir.