Aslan Borsada Kükrüyor: GS Hisse Artıyor!

Aslan Borsada Kükrüyor: GS Hisse Artıyor!

5 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Galatasaray futbol takımı 2019-2020 futbol sezonuna çalkantılı şekilde başladı. Şampiyonlar Ligi grup aşamasında istediği sonuçları alamayan Galatasaray futbol takımı, Süper Lig’de de puan kayıpları yaşadı. Futbol takımının sahada istediğini şu ana kadar elde edememesi ise Galatasaray hisse yatırımcısını korkutmuşa benzemiyor. Aksine Galatasaray hisseleri son dönemde Borsa İstanbul’da (BIST) güçlü şekilde prim yapmaya devam ediyor. Aslan borsada adeta kükrüyor.

Türkiye Kupası’na da Mağlubiyetle Başladı!

Galatasaray dün Ziraat Türkiye Kupası’nda karşılaştığı Tuzlaspor’a sahasında ve seyircisi önünde 2-0 mağlup oldu. İkinci ligde mücadele eden Tuzlaspor karşısında alınan bu mağlubiyet herkesi şok etti. Kupa maçlarının bu aşamada çift maçlı eleminasyon sistemi şeklinde ilerlemesi ve bu nedenle Tuzlaspor ile bir de deplasmanda karşılaşacak olması Galatasaray’ın dün itibari ile Ziraat Türkiye Kupası’ndan elenmesinin önüne geçmiş oldu.

Süper Lig’de ise pek çok maçta son dakika golü ile mağlup olan ya da berabere kalarak üç puandan olan Galatasaray şanssız şekilde yitirdiği puanlar ile 8.’liğe kadar gerilemiş durumda. Lig lideri Sivasspor’un 27 puanı bulunurken, Galatasaray’ın ise 20 puanı bulunuyor.

Şampiyonlar Ligi Grubu’nda da Avrupa devleri PSG ve Real Madrid karşısında mağlup olan Galatasaray; Belçika temsilcisi Club Brugge karşısında ise her iki maçta da şanssız şekilde beraberlikle ayrıldı. Bu tablo Galatasaray’ın 2 puan ile Şampiyonlar Ligi grubunun son sırasına demir atmasına neden oldu.

Aslan Borsada Kükrüyor

Çim sahada başarılı sonuçlar alamayan Galatasaray Borsa İstanbul’da ise son dönemde müthiş bir atağa kalkmış durumda. Galatasaray hisseleri bugün itibari ile 2,25 lira seviyesinden işlem görüyor. Özellikle son 2 haftada atağa kalkan Galatasaray hissesi 27 Kasım Çarşamba gününe kadar 1,75 lira düzeyinden işlem görüyordu. Aradan geçen 2 haftalık süreçte Galatasaray’ın Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri yüzde 30 düzeyinde prim yaptı.

Son 1 yıllık süreç incelendiğinde de Galatasaray’ın borsadaki yatırımcısına kazandırdığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl 5 Aralık tarihinde 1,21 lira seviyesinde olan Galatasaray hissesi; Nisan ayı ortalarına kadar 1,15 ile 1,5 bandında dalgalanan bir seyir izlemişti. Galatasaray’ın adım adım şampiyonluğa yürüdüğü günlerde GS hisse prim yapmış ve 2,15’in üzerine çıkmıştı. Galatasaray’ın şampiyon olmasının akabinde gelen kar satışları ile 1,3 lira düzeyine kadar gerileyen hisseler yeni sezonla birlikte yeniden yükselişe geçti. Borsa seansları ve süreçleri haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Yatırımcı Galatasaray’a Güveniyor!

Çim sahada alınan iç açıcı olmayan sonuçlara rağmen Galatasaray’ın kaliteli bir kadrosu olması ve takımın başında da Fatih Terim gibi usta bir teknik direktör bulunması Galatasaray’ın 2019-2020 sezonu şampiyonu olma olasılığını halen çok güçlü kılıyor. Bu durum, yatırımcıların GS hisselerine olan talebinde de göze çarpıyor.

Ligde ezeli rakipleri ile yalnızca birkaç puanlık aralar ile sıralanan Galatasaray’ın şampiyonluk yarışına dahil olacağını ön gören yatırımcılar, Galatasaray hissesine yönelmeye çekinmiyor. Galatasaray futbol takımının saha içi sonuçlarının düzelmesi ile birlikte borsadaki hisselerin gidişatının buna nasıl tepki vereceği ise şimdiden merak konusu olmaya başlamış durumda.