Arnavutluk Para Birimi Arnavut Leki Hakkında

Arnavutluk Para Birimi Arnavut Leki Hakkında

23 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Arnavutluk Güney Doğu Avrupa’da Akdeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Arnavutluk Avrupa Birliği’ne üye değildir. Avrupa Birliği üyelik başvurusu yapmıştır ve Avrupa Birliği ile müzakereleri devam etmektedir. Arnavutluk’un resmi adı Arnavutluk Cumhuriyeti’dir. Arnavutluk ekonomisi, Arnavutluk para birimi ve Arnavut Leki hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Arnavutluk ekonomisi, Arnavutluk para birimi ve Arnavut Leki hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Arnavutluk Para Birimi Nedir? Arnavutluk Euro Mu Kullanıyor? Arnavutluk Leki Nedir? Arnavut Leki Hakkında! Arnavut Leki Kaç TL? Arnavut Leki Ne Kadar? Arnavut Leki Alt Birimi Nedir? Arnavut Leki Kuruşu! Arnavut Leki Sembolü Nedir? Arnavut Leki Kısaltması Nedir? Arnavut Leki Numarası Nedir? Arnavut Leki Kodu Nedir? Arnavut Leki Banknotları Nelerdir? Arnavut Leki Banknotları! Arnavut Leki Madeni Paraları Nelerdir? Arnavut Leki Madeni Paraları! Arnavutluk’da Asgari Ücret Ne Kadar? Arnavutluk da Maaşlar Ne Kadar? Arnavutluk Milli Geliri Ne Kadar? Arnavutluk Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Arnavutluk Para Birimi Nedir? Arnavutluk Euro Mu Kullanıyor?

Arnavutluk Avrupa Birliği’nde değildir. Aynı Zamanda Arnavutluk Euro Bölgesi’nde de değildir. Arnavutluk para birimi Lek’tir. Arnavutluk Leki Arnavutluk resmi para birimi konumundadır.

Arnavut Leki Nedir? Arnavutluk Para Birimi Kısaltması!

Arnavut Leki Arnavutluk’nın resmi para birimidir. Arnavutluk Leki 1926 yılından bu yana kullanılan bir para birimidir. Arnavut Leki İngilizce Albanian Lek şeklinde tabir edilirken, yerel dilde ise Leku Shqiptar şeklinde kullanılır. Zira Arnavutça’da Shqiptar “Arnavut” demektir. Arnavut Leki çoğulu “Lekë” şeklinde yazılmaktadır. Arnavut Leki Arnavutluk Merkez Bankası Bank of Albania tarafından basılmaktadır.

Arnavut Leki Kaç TL? Arnavut Leki Ne Kadar?

Arnavut Leki 0,053 Türk Lirası’na denktir. Bir diğer ifadeyle 1 Türk Lirası takribi olarak 19 Arnavut Leki değerindedir. 1000 TL kaç Arnavutluk Leki sorusu kura göre değişkenlik göstermekle birlikte güncel olarak 18 bin 771 Arnavutluk Leki’ne denktir.

Arnavut Leki Alt Birimi Nedir? Arnavut Leki Kuruşu!

Arnavut Leki alt birimi “qindarkë” ya da Qindarka olarak ifade edilir. 100 Arnavutluk Qindarkası 1 Arnavut Leki’ne eşit konumdadır.

Arnavut Leki Sembolü Nedir? Arnavut Leki Kısaltması Nedir?

Arnavut Leki sembolü L ya da ALL olarak kullanılmaktadır. Arnavut Leki kısaltması olarak da “L” ya da ALL kullanılmaktadır.

Arnavut Leki Numarası Nedir? Arnavut Leki Kodu Nedir?

Arnavut Leki numarası 8’dir. Arnavutluk Leki kodu ALL’dir.

Arnavut Leki Banknotları Nelerdir? Arnavut Leki Banknotları!

Arnavut Leki banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 200 Arnavut Leki
  • 500 Arnavut Leki
  • 1000 Arnavut Leki
  • 2000 Arnavut Leki
  • 5000 Arnavut Leki

Arnavut Leki Madeni Paraları Nelerdir? Arnavut Leki Madeni Paraları!

Arnavut Leki madeni paraları aşağıdaki gibidir.

  • 5 L
  • 10 L
  • 20 L
  • 50 L
  • 100 L

Arnavutluk’da Asgari Ücret Ne Kadar? Arnavutluk da Maaşlar Ne Kadar?

Arnavutluk’da asgari ücret 200 Euro dolaylarındadır. Arnavutluk’ta ortalama maaşlar 300 Euro civarındadır.

Arnavutluk Milli Geliri Ne Kadar? Arnavutluk Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Arnavutluk’da enflasyon yüzde 2’dir. Ülkenin ekonomik durumu Avrupa ortalamasının altında olmasına rağmen, kötü sayılmaz. Arnavutluk kişi başına milli geliri 5 bin dolar düzeyindedir. Bütün para birimleri ve para birimi kodları için de buraya göz atabilirsiniz.