Arnavutluk Asgari Ücret 2020! Arnavutluk Hayat Pahalı Mı?

Arnavutluk Asgari Ücret 2020! Arnavutluk Hayat Pahalı Mı?

17 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Balkanlarda ortak geçmişimiz olan milletlerden biri de Arnavutlar. Hatta milli marşımız İstiklal Marşı’nın yazarı büyük şair Mehmet Akif Ersoy dahi köken olarak Arnavut olduğunu kendisi bir başka şiirinde ifade etmiştir. Bu nedenle Arnavutlar ve Arnavutluk ülkemiz açısından son derece önemlidir. Bu haberimizde Arnavutluk ekonomisine kısaca göz atılacak olup, Arnavutluk asgari ücret 2020 rakamı incelenerek Arnavutluk hayat pahalı mı sorusuna da cevap aranacaktır.

Arnavutluk Ekonomisi Nasıl?

Arnavutluk ekonomik olarak Avrupa ortalamasının altında yer almaktadır. Gelişmekte olan Arnavutluk’un milli geliri 13 milyar dolar seviyesinde bulunmaktadır. Başken Tiran ekonomik olarak da ülkenin en gelişmiş kenti konumunda bulunmaktadır. Arnavutluk reel büyüme oranı yüzde 4 seviyesindedir. Arnavutluk ekonomisinin yarsını hizmet sektörü, yüzde 23’ünü tarım ve yüzde 24’ünü de endüstri oluşturmaktadır. Arnavutluk’ta enflasyon oranı yüzde 2 seviyesinde seyretmektedir. Arnavutluk işsizlik oranı Avrupa ortalamasının çok üzerinde olup yüzde 13 düzeyinde bulunmaktadır.

Arnavutluk Asgari Ücret 2020 Rakamı!

Arnavutluk asgari ücret kaç Lek? Arnavutluk’ta asgari ücret yaklaşık 26 bin Lek. Arnavutluk Leki ile bu kadar yüksek görünen Arnavutluk asgari ücreti 2019 yılı itibariyle 211 Euro noktasında. Türk Lirası bazında Arnavutluk asgari ücreti 1380 TL noktasında. Arnavutluk para birimi Arnavutluk Leki hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.

Arnavutluk’ta asgari ücret her yıl belirli oranda artış göstermektedir. Arnavutluk asgari ücreti 1999 yılında 45 Euro seviyesinde bulunuyordu, 2009 yılına kadar 3 kat artış gösteren bu rakam 135 Euro düzeyine yükseldi. 2009 yılından 2019 yılına kadar da düzenli olarak artmaya devam eden Arnavutluk asgari ücreti 211 Euro’ya yükseldi. Yeni yıl için yapılacak takribi yüzde 5 oranındaki zamla Arnavutluk’ta asgari ücret 2020 yılında 221 Euro’ya yükselecek.

Arnavutluk’ta Hayat Pahalı Mı? Arnavutluk Fiyatlar!

Arnavutluk’ta hayat Arnavutluk halkı için pahalıdır. Zira Arnavutluk’ta işsizlik yüksek oranda olup yüzde 13 noktasındadır. Ancak Arnavutluk dünya standartlarında düşünüldüğünde pahalı bir ülke değildir. Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde kazanılan maaş ile Arnavutluk’ta tatil yapmak ucuz sayılabilecek seviyededir. Arnavutluk alışveriş için ideal bir ülkedir. 1000 TL kaç Arnavutluk Leki sorusu kura göre değişkenlik göstermekle birlikte güncel olarak 18 bin 771 Arnavutluk Leki’ne denktir. Arnavutluk’a yerleşmek bu nedenle tercih sebebi olabilmektedir. Arnavutluk’ta ev kiraları kırsal ve kentsel kesimlerde farklılık göstermekle birlikte; aylık 5 bin Arnavutluk Leki ile 30 bin Arnavutluk Leki arasında değişmektedir. Arnavutluk’ta sigara fiyatları ise 250 Arnavutluk Leki ile 350 Arnavutluk Leki arasında değişmektedir. Bu da TL olarak 13 ile 19 lira arasına denk gelmektedir. Arnavutluk para birimi Arnavutluk Leki hakkında detaylı bilgi buradan edinilebilir.