APEC Üyeleri APEC Türkiye Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği

APEC Üyeleri APEC Türkiye Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği

21 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Büyük Okyanus kıyısındaki 21 ülkenin oluşturduğu uluslararası ekonomik bir örgüttür. APEC dünya ekonomisinin yüzde 60’ını temsil etmektedir. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği bölgesel ekonomi, ticaret, yatırım gibi konularda çalışmalar yapan bir örgüttür. APEC Asia Pasific Economic Cooperation’ın baş harflerinden oluşan kısaltmadır. APEC nedir, APEC Üyeleri APEC Türkiye, Asya Pasifik Ekonomim İşbirliği üye ülkeleri, APEC ne iş yapar gibi merak edilen soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği 1989 yılında Canberra/ Avusturalya’da kurulmuştur. Genel merkezi Singapur’da bulunmaktadır. APEC üye ülke bakanlarının toplantıları ve tüm eylemleri APEC sekreterliği tarafından yürütülmektedir.

APEC Nedir? APEC Amacı ve Hedefleri

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Büyük Okyanus kıyısındaki 21 ülkenin katılımı ile oluşan ekonomik birliktir. APEC Asya Pasifik bölgesindeki refah seviyesini ve ekonomik gelişmeyi ileriye taşımayı, bölgedeki bağlılığı güçlendirmeyi amaç edinmiştir. APEC üyeleri dünya nüfusunun yüzde 40’ını, dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 48’ini oluşturmaktadır. APEC ekonomi zirveleri ülke başkanlarının toplanması ile yapılmakta ve her toplantı farklı bir üye ülkede yapılmaktadır. APEC hedefleri 1994 yılında Endonezya’nın Bogor kentinde yapılan zirvede kararlaştırılmıştır. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği hedefleri;

  • Ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi
  • Ekonomik ve teknik işbirliği
  • İktisadi ve ticari faaliyetleri kolaylaştırılması

şeklinde sıralanmaktadır.

APEC’in başlıca hedefleri ekonomik olsa da diğer zirvelerde terörle mücadele, kitle imha silahlarının yok edilmesi, genel sağlık sorunları, enerji güvenliği, küresel iklim değişikliği, ticaretin uluslararası boyutları vb. gibi konular da ele alınmıştır.

APEC Üye Ülkeleri APEC Ekonomileri! APEC Üyeleri APEC Türkiye!

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği üye ülkeleri “APEC ekonomileri” olarak anılmaktadır. APEC ülkeleri;

Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong (Çin), Tayvan (Çin), Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya Federasyonu, Singapur, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam’dır.

Hindistan APEC’e üye olmak için başvurmuş ve Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avusturalya’dan destek görmüştür. Hindistan’ın APEC’e üye olması durumunda güçler dengesinin Asya’ya doğru kayacağı düşünülmektedir. BRICS hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.