Antalya Turizmde Büyümeye Devam Ediyor!

Antalya Turizmde Büyümeye Devam Ediyor!

2 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinin başında gelen Antalya, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre; bu yılın Ocak-Kasım ayı döneminde, geçen yılın aynı dönemine nazaran Antalya yüzde 17 daha fazla turist çekti. Antalya turizmde yüzde 17’lik büyüme kaydederek yılın ilk 11 ayında 15 milyon rakamının üzerine çıkmayı da başardı.

Açıklanan veriler dikkate alındığında, geçen yılın Ocak ila Kasım ayları arasında Antalya’yı 13 milyon 642 bin turistin ziyaret ettiği görülüyor. Ki bu rakam, tüm zamanların rekoru olarak kayda geçmişti. Bununla birlikte bu sene yaşanan yüzde 17’lik turist artışı ile birlikte Antalya turizmde tüm zamanların rekorunu bir kez daha tazelemiş oldu. 2019 yılı Ocak ila Kasım ayları arasında Antalya’ya gelen turist sayısı 15 milyon 37 bin 331 kişi olarak gerçekleşti.

Yabancı Turistte Ruslar İlk Sırada!

Antalya’ya bu yılın ilk 11 ayında gelen toplam 15 milyon turistin ancak yüzde 4’ünü yerli turist oluşturuyor. Zira yerli turist sayısı bahse konu dönemde 593 bin 80 kişi olarak tespit edildi. Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 96’sı ise yabancı turistler. Yabancı turistlerde de ilk sırayı Ruslar alıyor. Turizmde 2023 stratejisi haberine buradan göz atabilirsiniz.

Ocak ayı başından Kasım ayı sonuna kadar geçen 11 aylık dönemde Antalya’ya gelen Rus turist sayısı 5 milyon 524 bin 160 kişi olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında bu sayı yüzde 16’lık artışa tekabül ediyor. Turizmde Rusları Almanlar takip etti. Söz konusu dönemde Antalya’ya gelen Alman turist sayısı 2 milyon 602 bin 725 kişi olarak kayıtlara geçti. Alman turistlerdeki artış oranı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5’uğu buldu.

Rus ve Alman turistler Antalya’yı ziyaret eden toplam turist sayısının yüzde 55’inden fazla bir dilime karşılık geldi. Antalya gelen Rus ve Alman turistleri sayı bakımından sırasıyla; Ukrayna, İngiltere ve Polonya’dan gelen turistler izledi. Antalya’ya en fazla turist gönderen ilk 5 ülkeyi; Hollanda, Romanya, Kazakistan, Çek Cumhuriyeti ve İsveç takip etti.