Andorra Para Birimi 2021 Andorra Ekonomisi

Andorra Para Birimi 2021 Andorra Ekonomisi

2 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Andorra Fransa’nın Güney Batısında ve İspanya’nın Kuzey Doğusunda, İspanya ve Fransa sınırında bulunan küçük bir ülkedir. Andorra’nın resmi adı Andorra Prensliği’dir. Andorra Prensliği’nin toplam yüzölçümü 467 kilometrekaredir. Andorra’nın nüfusu yaklaşık 90 bin kişidir. Bununla birlikte ülke vergi cenneti konumunda olup, son derece zengindir. Andorra para birimi 2021 Andorra ekonomisi hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Andorra Para Birimi 2021 Andorra Ekonomisi

Andorra para birimi ve Andorra ekonomisi hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Andorra Para Birimi Nedir? Andorra Euro Mu Kullanıyor? Andorra Ne Zaman Euro’ya Geçti? Andorra Pesetası Nedir? Andorra Pesetası Hakkında! Andorra Frankı Nedir? Andorra Frangı Hakkında! Andorra’da Asgari Ücret Ne Kadar? Andorra’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Andorra Para Birimi Nedir? Andorra Euro Mu Kullanıyor? Andorra Ne Zaman Euro’ya Geçti?

Andorra para birimi olarak günümüzde Euro kullanmaktadır. Bununla birlikte Euro’dan önce Andorra’nın kullandığı iki farklı ulusal para birimi bulunmaktaydı. Bunlardan birisi Andorra pesetası ve bir diğeri de Andorra Frankı idi. Andorra, Avrupa ülkelerinin pek çoğunun Euro’ya geçmesinin ardından, Avrupa Birliği ile özel bir anlaşma imzalayarak Euro kullanmaya başlamış ve resmi para birimini de Euro’ya çevirmiştir. Andorra’nın Euro’ya geçiş süreci 2014 yılında tamamlanmıştır.

Andorra Pesetası Nedir? Andorra Pesetası Hakkında!

Andorra’nın güney batı komşusu olan İspanya, Euro’dan önce para birimi olarak Peseta kullanmaktaydı. Andorra da kendine has bir peseta kullanmaktaydı ve bu paranın ismi Andorra Pesetası idi. Andorra Pesetası özel anlaşma ile İspanyol Pesetası’na denk sayılmıştı. Uluslararasında kullanılan Andorra Pesetası kodu ADP idi ve Andorra Pesetası numarası 20 idi. Andorra resmi para birimi olarak Euro kullanmaya başlayınca tedavülden kaldırılmıştır.

Andorra Frankı Nedir? Andorra Frangı Hakkında!

Andorra’nın kuzey doğu komşusu olan Fransa’nın Euro’ya geçmeden önceki para birimi Frank idi. Andorra da kendine has bir Frank kullanmaktaydı. Bu para biriminin adı Andorra Frangı’ydı. Andorra Pesetası ile birlikte Andorra’nın iki ulusal parasından biriydi. Andorra resmi para birimi olarak Euro kullanmaya başlayınca tedavülden kaldırılmıştır. Tedavülden kaldırılmadan önce Andorra Frangı Fransız Frangı’na denk sayılmaktaydı. Uluslararasında kullanılan Andorra Frangı kodu ADF idi.

Andorra’da Asgari Ücret Ne Kadar? Andorra’da Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

Andorra’da asgari ücret net 2300 Euro olarak uygulanmaktadır. Son derece zengin bir ülke olan Andorra’da kişi başına gelir 40 bin Euro civarındadır. Andorra’da işsizlik yoktur ve istihdam oranı yüzde 100 seviyesindedir. Andorra Para Birimi 2020 Andorra Ekonomisi haberi akabinde Bütün dünyadaki para birimleri liste halinde burada yer almaktadır.