And Milletler Topluluğu Nedir And Milletler Topluluğu Üyeleri

And Milletler Topluluğu Nedir And Milletler Topluluğu Üyeleri

17 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

And Milletler Topluluğu İspanyolca adı Comunidad Andina’dır. Kısaltması CAN’dır. And Milletler Topluluğu, Güney Amerika ülkeleri olan Bolivya, Kolomiya, Peru ve Ekvador’un oluşturduğu bir gümrük birliğidir. Bahse konu topluluk 1969 yılında Cartagena Anlaşması’nın imzalanması ile oluşmuştur. And Milletler Topluluğu nedir? And Milletler Topluluğu hakkında detaylı bilgi yazının devamındadır.

Bu yazımızda, And Milletler Topluluğu Nedir? And Milletler Topluluğu Kuruluşu, And Milletler Topluluğu Merkezi ve And Milletler Topluluğu Lideri ve Resmi Dilleri, And Milletler Topluluğu Üyeleri Türkiye And Milletler Topluluğu’na Üye Midir? And Milletler Topluluğu Örgütlenmesi konuları hakkında açıklamalar bulunmaktadır.

And Milletler Topluluğu Nedir? And Milletler Topluluğu Kuruluşu

And Milletler Topluluğu Güney Amerika ülkelerinden oluşan bir gümrük birliğidir. Birliğin başlangıcı 1969 yılında Cartagena Anlaşması’nın imzalanması ile olmuştur. Cartagena Anlaşması sonucunda “And Paktı” olarak anılan bu ticaret bloğu 1996 yılında And Milletler Topluluğu adını almıştır. And Topluluğu’nun o zamanlar üyesi olan ve sonradan örgütten ayrılan Venezuela dahil olmak üzere gayri safi yurt içi hasılası 2005 yılında 745,3 milyar dolardı. 2011 yılında ise bu meblağın Venezuela hariç olmak üzere 902,86 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. And Milletler Topluluğu’nun 4 milyon 700 bin kilometre karelik bir alanda 98 milyon nüfusu bulunmaktadır.

And Milletler Topluluğu Merkezi ve And Milletler Topluluğu Lideri ve Resmi Dilleri

1969 yılında 4 ülke ile kurulan bu örgütün merkezi Peru’nun başkenti Lima’da bulunmaktadır. And Milletler Topluluğu Lideri ise Pablo Guzmán Laugier’dir. And Milletler Topluluğu resmi dilleri İspanyolca, Aymara ve Keçuva’dır.

And Milletler Topluluğu Üyeleri Türkiye And Milletler Topluluğu’na Üye Midir?

And Milletler Topluluğu’nun 4 üyesi bulunmaktadır. Bunlar; Bolivya, Kolombiya, Peru, Ekvador’dur. Birlik üyeleri; Arjantin, Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Şili’dir. Birlik üyelerinden Şili 2006 yılında diğerleri 2005 yılında üye olmuştur. And Milletler Topluluğu gözlemci üye ülkeleri; Batı Sahra, Panama ve Meksika’dır.

Bunların yanı sıra Venezuela örgütün eski tam üyesidir. Şili ise 1969 ile 1976 yılları arası tam üye, 1976 ile 2006 yılları arası gözlemci üye, 2006’dan bu yana ise ortak üye statüsündedir.

Türkiye And Milletler Topluluğu üyesi değildir.

And Milletler Topluluğu Örgütlenmesi

And Milletler Topluluğu örgütlenmesi şu şekildedir: And Cumhurbaşkanlığı Konseyi, And Dış İlişkiler Bakanları Konseyi, Komisyon, Genel Müdürlüğü (Lima ve Peru’da bulunmaktadır.), And Adalet Mahkemesi, And Kongresi (Bogota Kolombiya), Latin Amerika Rezerv Fonu, Simon Bolivar And Üniversitesi şeklindedir. BRICS nedir ve BRICS ülkeleri hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya göz atabilirsiniz.