Almanya Emeklilik Yaşı Maaşı 2021 Almanya’dan Emeklilik

Almanya Emeklilik Yaşı Maaşı 2021 Almanya’dan Emeklilik

3 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Almanya ile uzun yıllar boyu süren dostluğumuz, ticari, siyasi ve ekonomik ilişkilerimiz bulunmaktadır. Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için gitmiş ve uzun yıllar orada ikamet etmiş insanların tabiri caizse ikinci vatanı olmuştur Almanya. Günümüzde Almanya’da 3 milyonu aşkın Türk yaşamaktadır. Almanya’da yaşayan ve çalışan ya da belirli bir süre Almanya’da yaşamış ve Türkiye’ye dönüş yapmış insanların merak ettikleri konulardan biri şüphesiz Almanya’dan emekli olmaktır. Almanya’da emeklilik hakkında merak ettiklerinizi, hem Almanya’da hem Türkiye’den emekli olunur mu vb. daha pek çok sorunun cevabını Almanya Emeklilik Yaşı maaşı 2021 Almanya’dan Emeklilik başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Almanya’da Emeklilik Şartları! Almanya Emeklilik Koşulları

Almanya’da emekli olmak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Yaş dolayısıyla Almanya’da emeklilik, uzun süre sigortalı bir işte çalışanlar için emeklilik, malulen emeklilik, kadınlar için yaş dolayısıyla emeklilik, maden işinde çalışanlar için emeklilik bu seçeneklerden bazılarıdır. Almanya’dan yaş dolayısı ile emekli olmanın ilk şartı 65 ya da 67 yaşını doldurmuş olmaktır. Diğer şart ise 5 yılık asgari bekleme süresini doldurmuş yani 60 aylık sigorta primi yatırmış olmak gerekmektedir. Belirli bir süre sigorta primlerini yatırmış lakin 5 yılı doldurmamış olanlara yatırdıkları prim bedelleri iade edilmektedir. Alman Markı para birimi, Mark Euro değişimi, Almanya para birimi çevirme hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • Almanya uzun süreli sigorta primi yatıranlar eğer maaşlarında yüzde 3’lük bir kesintiye razı olurlarsa 35 yıllık bekleme süresinin ardından 63 yaşında emekli olabilmektedir. Kesintisiz olarak emekli maaşlarını almak isteyenler ya 65 yaşını beklemeli ya da 45 yıllık bekleme süresini doldurmalıdır.

Almanya ağır engelliler için emeklilik şartı kişinin 63 yaşını doldurmuş ve 35 yıllık bekleme süresini tamamlamış olmasıdır. Almanya emekli aylığı dahilinde bir miktar kesintiyi kabul edenler 60 yaşında da emekli olabilmektedirler.

  • Almanya madenciler için emeklilik dahilinde 25 yıl aralıksız madencilik işi yapmış olmak yani asgari bekleme süresini bu iş ile tamamlamak ve 60 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

Almanya kadınlar için emeklilik kapsamından ise 60 yaşını doldurmuş olmak, 15 yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak ve 40 yaşını geçtikten sonra 10 yılı aşkın bir süre sigortalı bir ite çalışmış olmak şartları aranmaktadır. 1952 yılından evvel doğmuş olan kadınlar maaşlarında belli bir oranda kesintiyi kabul ederlerse yukarıdaki şartlar sağlandığında emekli olabilmektedirler.

Almanya Emeklilik Yaşı 2021 Yılı İtibari İle Kaçtır?

Almanya emeklilik yaşı emekli olma durumuna göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak Almanya’dan emekli olmak için gereken yaş 65’tir. Kademeli olarak artarak 67’ye yükseltilecektir. Alman Markı para birimi, Mark Euro değişimi, Almanya para birimi çevirme hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Almanya Malulen Emeklilik (Almanya İş Gücü Kaybından Dolayı Emeklilik)

Almanya’da malulen emekli olmak için gereken şartlar; iş yapamaz raporunun hekim tarafından verilmiş olması, minimum 60 aylık prim ödeme süresinin bulunması, malullük durumunun yani iş gücü kaybı olmadan evvel ki 5 yıllık süre içerisinde en az 36 aylık sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.

Almanya Geride Kalan Aylığı! Almanya Dul Aylığı!

Almanya’da dul aylığı nikah zamanına, çiftin ne kadar evli kaldığına, 18 yaş altı çocukları olup olmadığına göre farklılık göstermektedir. Almanya emeklilik yasasına göre ölen eşin asgari 5 yıllık sigorta primi ödemiş olması yahut bir iş kazasından dolayı eşin ölümü gerçekleşmiş olması ve çiftin minimum 1 yıl evli kalmış olması gerekmektedir.

Almanya’da Dul Maaşı Ne Kadardır?

Almanya dul aylığı ölen eşin yatırdığı sigorta primine ve mesleğine göre farklılık göstermektedir. Tam bir rakam verilememekle birlikte Almanya dul maaşı oranları; Almanya küçük dul maaşı emekli aylığının yüzde 25’i, Almanya büyük dul maaşı emekli aylığının yüzde 55-60’ı oranındadır.

Almanya Yetim Aylığı

Almanya’da sigortalı birinin ölümünün ardından çocuklarına yetim aylığı bağlanmaktadır. Bu aylık anne ve babanın vefatı söz konusu ise emekli aylığının beşte biri; ebeveynlerden birinin vefatı söz konusu ise emekli aylığının onda biri oranındadır.

Almanya Yetim Maaşı Ne Kadardır?

Almanya’da yetim maaşı ölen ebeveynin emekli aylığı tutarına göre farklılık göstermektedir. Ortalama 500 Euro ile 2000 Euro arasında denilebilir.

Almanya’da Emekli Maaşı Ne Kadar? Almanya Emekli Maaşı 2021

Almanya emekli maaşı kişinin icra etmiş olduğu mesleğe göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte Almanya yaşlılık aylığı minimum 500 Euro’dur. Almanya’da yaşlılık aylığı 600 Euro ile 3 bin 500 Euro arasında farklılık göstermektedir.

Hem Almanya’dan Hem Türkiye’den Emekli Olunur Mu?

Almanya ve Türkiye emeklilik yasasına göre hem Almanya Hem Türkiye’den emekli olunabilmektedir. Her iki ülkedeki hizmetleri birleştirmeden, yurt dışı borçlanması yapmadan ve gerekli koşulları sağlamak kaydı ile hem Almanya’dan hem Türkiye’den emekli maaşı alabilirsiniz.

Alman Markı para birimi, Mark Euro değişimi, Almanya para birimi çevirme hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.