Almanya Techniker Krankenkasse Nedir Ne İşe Yarar?

Almanya Techniker Krankenkasse Nedir Ne İşe Yarar?

26 Ağustos 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Almanya’da sigortacılık sektörü son derece gelişmiştir. Sigortacılık sektöründe en önemli kalemlerden biri olan “sağlık” alanında da Almanya’da en önde gelen firmalardan birisi Techniker Krankenkasse’dir. Almanya Techniker Krankenkasse şirketi Almanya TK olarak da sıkça kullanılmakta ve Almanya’da yaşayan soydaşlarımızca bu şekilde de bilinmektedir. Almanya Techniker Krankenkasse nedir ne işe yarar daha yakından bakalım.

Almanya Techniker Krankenkasse Nedir?

Almanya sağlık sigortası alanında da her geçen yıl yasal mevzuatları sıkılaştırmaktadır. 2009 yılından bu yana Almanya’da en az bir sağlık sigortası kurumuna kayıtlı olmak yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Almanya’daki en büyük sağlık sigortası kurumlarından biri Techniker Krankenkasse olup, Almanya nüfusunun 3’te birine hizmet vermektedir. Almanya’daki bir diğer büyük sağlık sigortası kurumu olan Almanya AOK Sigorta hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Almanya Techniker Krankenkasse Öğrenci Sigortası Var Mı?

Almanya TK açılımı “techniker krankenkasse” olup; bu ifadenin de anlamı; teknikle uğraşan/teknisyen sağlık sigortası şeklindedir. Zira Almanca “techniker”  (teknikle uğraşan/teknisyen) anlamına gelirken, “krankenkasse” ifadesi ise “sağlık sigortası anlamına gelmektedir. Şirketin adı “Teknisyen Sağlık Sigortası” olmasına rağmen; hizmet verirken böyle bir ayrım gözetmemektedir ve bütün meslek gruplarından insanlar veya öğrenciler Almanya TK kapsamında sağlık sigortası yaptırabilmektedirler. Almanya Techniker Krankenkasse Erasmus gibi değişim programları ile Almanya’ya giden öğrencilerin en çok kullandığı sağlık sigortası kurumları arasında yer almaktadır.

Almanya Techniker Krankenkasse Sigorta Primi Ne Kadar?

Almanya sağlık sigortası primi ne kadar sorunun tek bir cevabı yoktur. Zira Almanya’da sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişin sağlık durumu başta olmak üzere, yaşam koşulları, çalışma koşulları ve risk durumu dikkate alınarak sağlık sigortası primi belirlenmektedir. Bununla birlikte Almanya’da sağlık sigortası için ortalama bir rakam verilebilir. Almanya Techniker Krankenkasse sigorta primi ortalama 70 Euro seviyesindedir. Almanya AOK Sigorta hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Almanya Techniker Krankenkasse Türkiye İle Anlaşmalı Mı? Almanya Techniker Krankenkasse Türkiye’de Geçerli Mi?

Almanya Techniker Krankenkasse SGK ile anlaşmalı mı ve Almanya Techniker Krankenkasse Türkiye’de özel hastaneler ile anlaşmalı mı soruları çokça yöneltiliyor. Almanya Techniker Krankenkasse Sigorta SGK ile anlaşmalı sigorta kurumlarından biridir. Almanya’da Techniker Krankenkasse kapsamında sigortalı olan kişiler Türkiye’de sağlık hizmetinden yararlanmak istediklerinde ancak Türkiye’deki SGK’lıların ödedikleri katılım payı kadar ücret ödemektedirler. Almanya Techniker Krankenkasse ile anlaşmalı özel hastaneler noktasında ise farklılık söz konusudur. Zira özel hastaneler yurtdışı sağlık sigortası kuruluşları ile kurum bazlı anlaşmalar yapmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de özel hastanelerden sağlık hizmeti alınmak istenildiğinde bahse konu özel hastanenin Techniker Krankenkasse ile anlaşmalı olup olmadığı özellikle sorulmalıdır.

Almanya Techniker Krankenkasse Sağlık Kartı Nedir? Almanya TK Sağlık Kartı Ne İşe Yarar?

TK Sağlık Kartı Almanya Techniker Krankenkasse sağlık sigortası tarafından üyelerine özel olarak tanımlanan karttır. Techniker Krankenkasse ile anlaşmalı bütün hastanelerde bu kart ile işlem yapmak ve sağlık hizmeti almak son derece kolaydır.

Almanya Techniker Krankenkasse Başvurusu Nasıl Yapılır? Almanya TK Başvurusu!

Almanya TK üyelik başvurusu son derece kolaydır. Şirketin resmi internet sitesi olan tk.de üzerinden TK Talep Formu doldurmak ve şirkete göndermek Almanya TK Sağlık Sigortası başvurusu için yeterlidir. TK resmi internet sitesinin Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Almanya TK ile iletişime geçmek için bu resmi internet sitesi kullanılabileceği gibi, ayrıca içeriğimizin devamında diğer Almanya TK iletişim bilgileri de verilmiştir.

Almanya Techniker Krankenkasse Nedir? Almanya Techniker Krankenkasse İletişim Bilgileri!

Almanya Techniker Krankenkasse adresi ve Almanya Techniker Krankenkasse telefon numarası başta olmak üzere Almanya Techniker Krankenkasse iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

  • Almanya Techniker Krankenkasse Adresi: Techniker Krankenkasse 20901 Hamburg
  • Almanya Techniker Krankenkasse Tel: +49 40 – 46 06 62 300

Ayrıca Techniker Krankenkasse ile e-mail üzerinden iletişim kurmak için şirketin resmi internet sitesi de ziyaret edilebilir. Techniker Krankenkasse resmi site: https://www.tk.de/techniker